Class AA Team Rankings

Updated:  2/11/2019

# School Placed 2018-19 Placed 2017-18 Placed 2016-17 Placed 2015-16 Head Coach District Last #
1 Reynolds S1 17-0 S1 25-1 S1 23-0 S3 23-3 Casey Taylor 10 1
2 Southern Columbia S2 21-1 S2 19-1 S3 22-1 SQ 18-2 Jerry Marks 4 2
3 Chestnut Ridge S3 16-1 S3 17-3 SQ 16-4 SQ 16-4 Greg Lazor 5 6
4 Brookville Area S4 20-4 SQ 22-4 S4 27-3 S1 29-0 Dave Klepfer 9 10
5 Saucon Valley SQ 20-2 SQ 24-2 SQ 24-2 S2 26-1 Chad Shirk 11 3
6 Burrell SQ 13-4 SQ 13-7 SQ 13-7 SQ 11-7 Josh Shields 7 5
7 Muncy SQ 20-4 S4 24-5 23-5 16-9 Royce Eyer 4 4
8 Westmont Hilltop SQ 15-3 SQ 14-2 8-5 9-4 Matt Beaujon 6 8
9 Notre Dame-Green Pond SQ 12-6 8-10 12-7 6-11 Matt Veres 11 11
10 Wilson Area D3 19-4 SQ 17-5 SQ 20-6 8-13 Tom Mertz 11 12
11 Hamburg Area SQ 18-5 19-3 8-10 17-4 Glenn Miller 3 13
12 Greenville SQ 22-6 SQ 20-3 14-2 SQ 19-8 John Reynolds 10 7
13 Huntingdon Area SQ 20-3 SQ 22-3 SQ 18-3 SQ 18-3 Jon Mykut 6 9
14 Forest Hills D3 16-3 D3 17-4 10-7 7-8 Jake Strayer 6 14
15 Penns Valley 12-3 8-12 14-7 8-12 Joel Brinker 6 15
16 Newport SQ 18-5 11-5 13-5 18-3 Mike Capozzoli 3 16
17 Boiling Springs SQ 14-4 SQ 15-2 7-4 S4 16-4 Rodney Wright 3 17
18 Bermudian Springs D4 20-3 14-5 SQ 21-3 D3 21-2 David McCollum 3 18
19 Conneaut Area SQ 16-5 13-3 11-5 14-2 Carmen Russo 10 19
20 Northern Lebanon 10-2 SQ 20-3 S2 22-4 SQ 17-3 Rusty Wallace Jr. 3 20
21 Upper Dauphin Area 15-4 D4 15-2 14-3 9-6 Todd Rupp 3 21
22 Glendale D4 14-3 10-11 5-11 9-12 Billy Dubler 6 22
23 Freedom Area SQ 9-5 D4 10-6 SQ 14-6 SQ 16-3 Jim Covert 7 23
24 General McLane 10-3 D2 9-6 D2 11-6 12-4 Ryan Cook 10 24
25 Burgettstown 10-1 10-3 9-2  6-6 Joey Vigliotti 7 25

Class AAA Team Rankings

Updated:  2/11/2019

# School Placed 2018-19 Placed 2017-18 Placed 2016-17 Placed 2015-16 Head Coach District Last #
1 Bethlehem Catholic S1 16-1 S1 17-1 S2 18-5 S1 20-1 Jeff Karam 11 1
2 Northampton Area S2 21-4 D4 15-5 13-4 7-8 Seth Lisa 11 3
3 Kiski Area S3 19-1 S2 23-2 S3 24-1 SQ 23-4 Chris Heater 7 2
4 Liberty D3 19-4 D3 22-2 15-6 14-5 Jody Karam 11 4
5 Nazareth Area D4 13-3 SQ 19-5 S1 20-1 S4 19-4 Dave Crowell 11 5
6 Council Rock South S4 15-1 SQ 14-4 SQ 17-2 SQ 18-3 Brad Silimperi 1 7
7 Cedar Cliff SQ 19-2 SQ 21-3 SQ 20-3 SQ 22-4 Rob Rapsey 3 8
8 Cathedral Prep SQ 20-5 S3 17-3 S4 18-3 SQ 16-3 Mike Hahesy 10 6
9 Stroudsburg 18-5 17-6 14-7 13-5 Sean Richmond 11 10
10 Canon-McMillan SQ 14-5 S4 17-3 SQ 13-4 SQ 12-4 Jeff Havelka 7 11
11 Dallastown Area SQ 20-3 15-5 13-4 7-10 Dave Gable 3 12
12 Easton Area 11-5 12-7 14-6 16-4 JaMarr Billman 11 15
13 Spring-Ford SQ 19-6 SQ 19-5 16-5 16-6 Tim Seislove 1 16
14 Seneca Valley SQ 14-5 SQ 20-4 8-7 12-5 Kevin Wildrick 7 9
15 Waynesburg Central D4 15-3 D4 16-6 12-4 15-5 Joe Throckmorton 7 13
16 Hempfield Area 13-3 18-3 14-4 11-6 Tom Dolde Jr. 7 14
17 Owen J. Roberts SQ 15-4 13-5 SQ 19-4 12-5 Steve DeRafelo 1 17
18 Thomas Jefferson 16-1 10-5 9-7 8-9 Michael Ladick 7 18
19 Mifflin County SQ 12-4 SQ 11-8 6-9 SQ 17-6 Kirby Martin 6 19
20 Central Mountain 11-1 13-2 SQ 16-2 D2 15-1 Biff Walizer 6 20
21 Cumberland Valley SQ 15-6 SQ 19-7 SQ 14-7 SQ 16-4 Dave Heckard 3 21
22 Central Dauphin SQ 17-5 SQ 21-4 SQ 19-4 SQ 23-3 Jeff Sweigard 3 22
23 Norwin 10-4 8-9 11-6 9-6 Vince DeAugustine 7 23
24 Chambersburg Area 15-3 12-4 11-5 9-4 Matt Mentzer 3 24
25 Bellefonte Area D2 16-4 10-8 D2 19-2 13-7 Mike Maney 6 25