State Dual Team Rankings

Home/State Dual Team Rankings

Class AA Team Rankings

Updated:  2/7/2017

Rank # School 2016-17 Placed 2015-16 Placed 2014-15 Placed 2013-14 Head Coach District Last #
1 Reynolds 19-0 S3 23-3 S3 23-4 S2 24-3 Casey Taylor 10 1
2 Brookville Area 21-1 S1 29-0 SQ 18-3 SQ 23-4 Dave Klepfer 9 2
3 Saucon Valley 23-0 S2 26-1 SQ 24-4 SQ 25-4 Chad Shirk 11 3
4 Southern Columbia Area 17-0 SQ 18-2 11-2 14-4 Jerry Marks 4 4
5 Chestnut Ridge 13-2 SQ 16-4 S2 16-3 SQ 20-5 Greg Lazor 5 5
6 Wyalusing Valley Area 21-2 SQ 22-3 S4 27-2 SQ 19-6 Gary Haley 4 6
7 Line Mountain 19-1 16-3 20-2 12-8 Mike Martz 4 7
8 Bishop McDevitt 15-0 4-7 6-6 8-6 Dean Shields 3 8
9 Huntingdon Area 17-1 SQ 18-3 SQ 19-4 SQ 21-3 Jon Mykut 6 9
10 Harbor Creek 18-2 10-6 14-3 8-7 Derek Chew 10 10
11 Bermudian Springs 21-3 D3 21-2 21-2 20-6 David McCollum 3 13
12 Northern Lebanon 18-3 SQ 17-3 SQ 15-4 12-1 Rusty Wallace Jr. 3 14
13 Saegertown 17-3 7-6 SQ 14-3 11-7 Jim Mulligan 10 15
14 Burrell 12-5 SQ 11-7 SQ 12-7 S3 16-4 Josh Shields 7 17
15 Athens Area 12-3 12-3 14-4 6-10 Dale Jarvis 4 21
16 Derry Area 20-3 17-4 13-11 9-4 Mike Weinell 7 20
17 Freedom Area 14-4 SQ 16-3 7-6 5-8 Jim Covert 7 23
18 Montoursville Area 16-5 SQ 24-3 SQ 21-4 SQ 17-9 Jamie Yonkin 4 16
19 Wilson Area 20-5 8-13 11-13 9-12 Tom Mertz 11 12
20 Fort LeBoeuf 9-5 SQ 13-4 SQ 12-8 SQ 13-6 Jason Beer 10 NR
21 Greenville 14-2 SQ 15-7 13-3 SQ 21-5 John Reynolds 10 11
22 Muncy 23-5 16-9 18-5 11-7 Denny Harer 4 18
23 Boiling Springs 7-4 S4 16-4 S1 18-3 S4 15-3 Rodney Wright 3 19
24 South Fayette 18-4 SQ 16-6 SQ 20-3 SQ 20-3 Rick Chaussard 7 22
25 Upper Dauphin Area 14-3 9-6 6-11 12-6 Todd Rupp 3 24

Class AAA Team Rankings

Updated:  2/7/2017

Rank # School 2016-17 Placed 2015-16 Placed 2014-15 Placed 2013-14 Head Coach District Last #
1 Nazareth Area 16-1 S4 19-4 13-7 S3 18-4 Dave Crowell 11 2
2 Bethlehem Catholic 14-4 S1 20-1 S3 14-1 S1 18-0 Jeff Karam 11 1
3 Kiski Area 19-0 SQ 23-2 13-4 16-3 Chris Heater 7 3
4 Canon-McMillan 11-2 SQ 12-4 11-4 D4 16-2 Jason Cardillo 7 4
5 North Allegheny 10-3 8-8 S4 19-5 SQ 16-3 Sonny Abe 7 5
6 Northampton Area 13-4 7-8 9-7 9-8 Seth Lisa 11 6
7 Cathedral Prep 18-3 SQ 16-3 D2 10-5 8-4 Mike Hahesy 10 7
8 Council Rock South 14-0 SQ 18-3 SQ 14-4 SQ 15-2 Brad Silimperi 1 11
9 Exeter Township 22-1 SQ 22-5 SQ 19-6 SQ 22-7 Jonathan Rugg 3 12
10 Cedar Cliff 19-1 SQ 22-4 19-5 17-3 Rob Rapsey 3 8
11 Boyertown Area 20-3 S2 22-1 SQ 20-2 SQ 25-2 Pete Ventresca 1 9
12 Central Dauphin 18-2 SQ 23-3 SQ 22-4 SQ 18-5 Jeff Sweigard 3 13
13 Cumberland Valley 14-6 SQ 16-4 S2 20-2 S4 20-3 Dave Heckard 3 10
14 Central Mountain 14-0 D2 15-1 D2 11-1 SQ 15-3 Biff Walizer 6 14
15 Owen J. Roberts 17-2 12-5 9-5 9-7 Steve DeRafelo 1 19
16 Franklin Regional 13-4 15-4 S1 22-1 S1 23-1 Matt Lebe 7 16
17 Bellefonte Area 18-2 13-7 13-5 15-4 Mike Maney 6 18
18 Methacton 12-4 9-5 7-9 16-7 A.J. Maida 1 20
19 Big Spring 13-5 13-7 11-7 10-4 Nate Gutshall 3 21
20 Downingtown West 16-6 13-4 10-17 13-15 Brad Breese 1 22
21 Easton Area 14-6 16-4 16-7 13-8 JaMarr Billman 11 20
22 Liberty 14-7 14-5 13-5 17-5 Jody Karam 11 15
23 Garnet Valley 19-5 12-10 10-5 21-4 Rocco Fantazzi 1 17
24 Waynesburg Central 12-4 14-5 16-5 7-10 Joe Throckmorton 7 23
25 Shippensburg Area 11-4 12-4 14-5 12-4 Tony Yaniello 3 24