There will be 35 State Ranked wrestlers in the Westmoreland County Coaches Association semifinals on Saturday. Only a week after many of the top teams from Westmoreland County clashed at the POWERade – yet again we will see some intriguing rematches. #1 Kurtis Phipps (Norwin), a POWERade Champion, will face for the third time this season Franklin Regional rookie #9 Carter Dibert in the 106 lbs. semifinals. Likewise #2 Trent Vavolchik (Burrell) and #5 Brady Sherback will meet on the bottom half.

At 132 lbs. #2 Colton Camacho (Franklin Regional) and #7 Nick Coy (Penn Trafford) appear to be on a collision course in a rematch from the POWERade bloodround. One of the more intriguing things the WCCA Tournament revealed was the return to the mat for Franklin Regional senior Nate Smith who is in action for the first time this year at 138 lbs. PIAA State Finalist #3 Tyler Griffiths (Southmoreland) is back on the mat at 152 lbs. and could see #2 Brock Godzin (Belle Vernon) in the finals.

See the Quarterfinal results below and check out the FloArena for full brackets.

 

QUARTER-FINAL RESULTS

 

106 #1 Kurtis Phipps (Norwin) F Alan Diaz (Kiski Prep), 1:10
106 #9 Carter Dibert (Franklin Regional) TF Ethan Berginc (Hempfield), 18-3 5:08
106 #2 Trent Valovchik (Burrell) MD Damian George (Mt. Pleasant), 10-0
106 #5 Brady Sherback (Latrobe) DEC #6 Kace Sabedra (Derry), 7-2

113 #4 Kyle Burkholder (Hempfield) F Drew Helfrich (Norwin), 0:50
113 Marino Angelicchio (Latrobe) F Colton McCallen (Derry), 3:18
113 #23 Doug Bittner (Mt. Pleasant) MD Nico Williams (Greensburg Salem), 12-1
113 #13 Ian Oswalt (Burrell) F Chanz Shearer (Kiski Prep), 3:27

120 #4 Darren Miller (Kiski Area) F Frankie Gill (Norwin), 0:51
120 #13 Ty Cymmermen (Derry) DEC Tyler Williams (Hempfield), 2-1
120 #10 Trent Bechtold (Burrell) DEC Mario Sarnic (Franklin Regional), 11-6
120 #8 Gabe Willochell (Latrobe) F Brett Ginther (Penn Trafford), 2:47

126 #10 Shawn Broadway (Derry) DEC Enzo Angelicchio (Latrobe), 6-2
126 Logan Seliga (Belle Vernon) DEC Zach McCann (Franklin Regional), 12-7
126 Jared Brean (Hempfield) DEC Bobby Lawrence (Kiski Area), 5-1
126 John Alteri (Norwin) DEC Bryan Gaul (Burrell), 7-5

132 #2 Colton Camacho (Franklin Regional) TF Ricky Armstrong (Latrobe), 21-4 3:03
132 #19 Jason Baker (Derry) F Kain Stone (Valley), 3:17
132 AJ Corrado (Burrell) F Jack Driscoll (Norwin), 2:28
132 #8 Nick Coy (Penn Trafford) F Ian Maloney (Belle Vernon), 1:54

138 #4 Noah Levett (Kiski Area) F Devin Brubacher (Southmoreland), 1:50
138 Dajauhn Hertzog (Greensburg Salem) F Onreey Stewart (Derry), 3:52
138 Nate Smith (Franklin Regional) DEC Jason Miller (Norwin), 5-1
138 #8 Ty Linsenbigler (Hempfield) F Tony Zona (Penn Trafford), 1:11

145 #1 Luke Kemerer (Hempfield) F Noah Linderman (Burrell), 3:15
145 Neiko Kuntz (Belle Vernon) DEC Ian Ewing (Greensburg Salem), 3-1
145 #7 Job Chishko (Penn Trafford) F Dom Jellison (Derry), 1:04
145 #3 Cam Connor (Kiski Area) F Logan Zitterbart (Latrobe), 1:29

152 #2 Brock Godzin (Belle Vernon) F Trey Weinell (Derry), 1:55
152 #22 Corey Christie (Burrell) F Joseph Williams (Greensburg Salem), 2:11
152 #18 Jack Blumer (Kiski Area) F Bryce Long (Norwin), 0:59
152 #3 Tyler Griffiths (Southmoreland) TF Trevor Verkleeren (Hempfield), 18-2 6:00

160 #2 Zachary Hartman (Belle Vernon) F Zac Presock (Mt. Pleasant), 4:05
160 Jimmy O’Neil (Franklin Regional) DEC #17 Shaun Gates (Burrell), 9-5
160 #8 Nick Delp (Kiski Area) F Tommy Abraham (Hempfield), 1:33
160 #9 Luke Ewing (Greensburg Salem) TF Gannon Lenhart (Derry), 16-0 4:56

170 #4 Scott Joll (Belle Vernon) TF Colton Nemcheck (Derry), 17-2 5:11
170 Collin Murray (Kiski Area) DEC Dallyn Wood (Hempfield), 4-2
170 #23 Ryan Weinzen (Norwin) F Noah Hutcherson (Valley), 2:46
170 #7 Jesse Quatse (Greensburg Salem) MD Austin Mele (Burrell), 8-0

182 #13 Jaden Datz (Southmoreland) MD Sage Parsley (Greensburg Salem), 11-2
182 Mason Nickelson (Belle Vernon) F Aj Detore (Norwin), 4:32
182 John Bachar (Penn Trafford) F Tyler Ross (Latrobe), 3:27
182 Logan Pollick (Kiski Area) MD Colin Choby (Hempfield), 10-0

195 #17 Danny Starr (Kiski Area) F Sam Alamili (Franklin Regional), 0:42
195 Zack Charlesworth (Mt. Pleasant) DEC Derek Cesovski (Belle Vernon), 6-4
195 Justin Cramer (Hempfield) F Brett Huffman (Southmoreland), 0:32
195 John Meyers (Greensburg Salem) F Colton Moorhead (Burrell), 1:29

220 #1 Dom DeLuca (Derry) TF Josh Delong (Latrobe), 17-1 4:11
220 Troy Kuhn (Kiski Area) F Will Gongaware (Greensburg Salem), 0:28
220 Dillon Ferretti (Hempfield) DEC Chad Metikosh (Belle Vernon), 4-3
220 Ryan Mauro (Southmoreland) F George Tusing (Yough), 4:46

285 #7Dave Schuffert (Valley) Bye
285 Trent Patrick (Greensburg Salem) F Zack Insko (Kiski Area), 3:22

285 #24 Isaiah Vance (Hempfield) F Adam Hoffman (Latrobe), 0:29
285 Cody Vokes (Mt. Pleasant) DEC Dylan Singleton (Franklin Regional), 9-2