The 2nd Annual Surge Pre-Season Tournament is in the books! In case you missed the results here is a breakdown of place winners plus final brackets from a day where fans saw AHR, Erik Gibson, and Jalen Stephens all win their second straight Hammers. If you missed the finals on the Westmoreland Sports Network you can replay the action from UPJ on their archived videos here!

 

106 Pounds
1st Jacob Van Dee Erie, PA (Erie Cathedral Prep) DEC Nic Allison Lewistown, PA (Mifflin County), 5-3
3rd Stephen Spitko Douglassville, PA (Daniel Boone) DEC Jacob Houpt Canonsburg, PA (Quest), 2-1 UTB
5th Troy Hohman Irwin, PA (Young Guns) F Deven Jackson Shermans Dale, PA (West Perry), 3:15

 

113 Pounds
1st Mason Gibson South Fork, PA (Ranger Pride / Young Guns) DEC Andrew Christie Hanover, PA (Team Nauman Wrestling Club), 8-1
3rd Connor Brown Littlestown, PA (Team Nauman Wrestling Club) DEC Matthew Repos Harrisburg, PA (Central Dauphin HS), 1-0
5th Jacob Brenneman Accident, MD (Hillbilly Hammers) MD Gavin Richard Douglassville, PA (Daniel Boone), 9-1

 

120 Pounds
1st Jackson Arrington Salix, PA (Young Guns) DEC Ryan Michaels Elizabeth, PA (Young Guns), 4-1
3rd Jude Swisher State College, PA (M2) DEC Dayton Delviscio Rose Valley, PA (Malvern Prep), 3-1
5th Noah Frack Topton, PA (Brandywine Heights) DEC Chase McLaughlin (Bad Karma), 1-0

 

126 Pounds
1st Rocco Welsh Waynesburg, PA (Young Guns) DEC Matt Sarbo Altoona, PA (M2), 3-1
3rd Jacob Blair Muncy, PA (Muncy) DEC David Evans Tunkhannock, PA (Tiger Wrestling Club), 4-3
5th Garrett Thompson Murrysville, PA (Young Guns) FOR David Kreidler (ACCHS), 0-0

 

132 Pounds
1st Alejandro Herrera-Rondon Zelienople, PA (OMP) DEC Anthony Glasl Brockway, PA (M2), 6-4
3rd Dalton Gimbor Hamburg, PA (Hamburg) DEC Carter Gill Hermitage, PA (Hickory), 2-1
5th Matthew Weinberg Philadelphia, PA (Raider Wrestling Club) DEF Riley Bower Williamsport, PA (BVRTC)

 

138 Pounds
1st Kenny Kiser Meadville, PA (Saegertown) DEC Jared Keslar Indian Head, PA (Young Guns), 3-0
3rd Mason Spears Murrysville, PA (Young Guns) DEC Matthew Williams Hudson, OH (Ohio Elite), 3-1
5th John Altieri Irwin, PA (Norwin) F Chase Chapman Philipsburg, PA (Philipsburg-Osceola), 2:21

 

145 Pounds
1st Matthew Lackman Wernersville, PA (Bethlehem Catholic) DEC Paniro Johnson (Erie Cathedral Prep), 4-0
3rd Sam Hayes Newtown, PA (Council Rock North) DEC Jackson Gray Pittsburgh, PA (Quest), 9-2
5th Ethan Wiant Oak Ridge, PA (Redbank Valley) DEF Tristan Pugh Friedens, PA (Berlin)

 

152 Pounds
1st Erik Gibson South Fork, PA (Ranger Pride / Young Guns) MD Tye Weathersby PA (Central Dauphin HS), 9-1
3rd Dalton Harkins Malvern, PA (Malvern Prep) TF Guy Deleonardis Saxonburg, PA (OMP), 15-0 3:18
5th Nolan Lear Orangeville, PA (Benton) DEC Jackson Spires McKean, PA (General McLane), 2-1 UTB

 

160 Pounds
1st Jack Wehmeyer Sellersville, PA (Malvern Prep) DEC Jack Blumer (Kiski Area), 2-1 UTB
3rd Eli Brinsky McDonald, PA (Gladiators) DEC Ethan Richner Bellefonte, PA (Bellefonte), 4-0
5th Trenton Tidball Meadville, PA (Bad Karma) DEF Gregory Khochiashvili Philadelphia, PA (Central High)

 

170 Pounds
1st Angel Garcia Philadelphia, PA (Mariana Bracetti) DEC Coy Bastian Winfield, PA (Selinsgrove), 3-1
3rd Isaiah Reinert Easton, PA (Dark Knights Wrestling Club) F Dustin MacDonald Finzel, MD (Hillbilly hammers), 0:38
5th Tucker Hogan Douglassville, PA (Daniel Boone) DEC Brant Mason Mohrsville, PA (Hamburg), 3-2

 

182 Pounds
1st Ryan Weinzen No. Huntingdon, PA (Quest) DEC Jake Marnell Hazleton, PA (Hazleton Area), 5-1
3rd Campbell Walls Hollidaysburg, PA (Hollidaysburg) DEC James Laird Waterford, PA (General McLane), 3-2
5th Colin Milko (Carlynton) FOR Luke Duthie Fort Washington, PA (Broad Axe), 0-0

 

195 Pounds
1st Nicholas Feldman Malvern, PA (Malvern Prep) DEC Jake Lucas Carlisle, PA (Cumberland Valley), 7-2
3rd Noah Tustin Waynesburg, PA (Waynesburg) DEC Joshua Harkless Sinking Spring, PA (Wilson West Lawn), 2-0
5th Carl Digiorgio Doylestown, PA (Central Bucks West) DEC Riley Robell PA (Team Nauman Wrestling Club), 7-1

 

220 Pounds
1st Dorian Crosby Erie, PA (Quest) DEC John Meyers Greensburg, PA (Greensburg Salem), 6-4
3rd Garrett Boone Washington, PA (Quest) DEC Eddie Farrell Fox Chapel, PA (No Team), 3-0
5th Bryant Most Garrett, PA (Meyersdale) F Dalton Gable Beaverdale, PA (Ranger Pride / Young Guns), 1:08   

 

285 Pounds

1st Jalen Stephens (Meyersdale)

2nd Dale Moehring (McKeesport)

3rd Stone Joseph (Kiski Area)

4th Jacob Kunselman (Ridgeway)