Pennsylvania sent two teams to Indianapolis, Indiana where they competed in the USAW Schoolboy National duals in both Freestyle and Greco-Roman. Team Pennsylvania Red was the top performer finishing third in Freestyle and fourth in Greco-Roman over two days of competition (Photo by Joe Finkey).

Team Pennsylvania Red first competed in Greco-Roman at the Schoolboy National duals and claimed an overall record of (6-3). Going (4-1) in the opening pool play Pennsylvania Red finished second to Team Washington and advanced into the Gold/Silver Pool where they faced the Nation’s top teams. After an opening round defeat to Team Colorado the PA Red squad bounced back to defeat Team New Jersey and Team Georgia Red advancing into the third place match. Pennsylvania Red dropped a tough (42-33) match for the second time to Team Washington and finished in fourth place.

In Freestyle Pennsylvania Red went (6-1) overall winning their pool by going undefeated and once again advancing into the Gold/Silver Pool. After an opening round victory over Team Arizona Pennsylvania Red fell to eventual Champions Minnesota 1 (46-27) but followed it up with two victories including a (40-34) win over Team Washington to finish in third place.

Several of Pennsylvania’s top youth wrestlers shined for Pennsylvania Red in Freestyle including three who went undefeated. Jeannette wrestler Justin Cramer won all seven of his matches at 175 lbs. while Colby Whitehill (Brookville) went undefeated at 210 lbs. going (7-0). Garden Spot’s Drew Finkey only competed in four bouts but came out victorious in each of them. 2016 PJW Junior High State Champion Sheldon Seymour (Troy) went (6-1) at 77 lbs. and PJW State Runner-up Zack Witmer (Bellefonte) went (4-1) at 120 lbs.

Pennsylvania Red also had multiple wrestlers excel in Greco-Roman as two wrestlers went undefeated and others only dropped one match. Both undefeated wrestlers competed at 105 lbs. as Will Betancourt (Garden Spot) competed in five matches going (5-0) while Council Rock North’s Luke Lucerne grabbed a (4-0) record. The pair were supplemented by other top performers including Sheldon Seymour (Troy Area), Antonio Petrucelli (Owen J. Roberts) and Colby Whitehill (Brookville) who all went (7-2) in their nine bouts.

Pennsylvania Blue had only seven wrestlers compete in Freestyle forfeiting ten weights in each of their dual meets. Despite going (1-7) overall in Freestyle PA Blue did have several bright spots including two wrestlers who were perfect in all eight of their matches. Neshaminy’s Ryan Crookham competed at 91 lbs. and went undefeated while Jagger Condomitti (Northampton) went (8-0) at 112 lbs. for Team PA Blue. In Greco-Roman Pennsylvania Blue had nine wrestlers compete, still eight shy of the total 17 weights, but were able to turn in an overall (4-3) record. Kurtis Phipps (Norwin), the younger brother of PIAA State Runner-up Drew Phipps, went undefeated at 91 lbs. going (7-0). Three additional wrestlers went (6-1) on the day including Amonn Ohl (State College) at 84 lbs., Ian Edwards (Hempfield) at 136 lbs., and Isaiah Auman (Upper Dauphin) at 144 lbs. all went (6-1) in seven matches.

Both Pennsylvania Red and Pennsylvania Blue results can be found below with full results at TrackWrestling.

 

Team Pennsylvania Red Results

 

Top Freestyle Performers (PA Red)

77 lbs. Sheldon Seymour (Troy Area) of Pennsylvania Red FS 6-1

91 lbs.  Kurtis Phipps (Norwin) of Pennsylvania Red FS went 5-2

105 lbs.  Luke Lucerne (Council Rock North) of Pennsylvania Red FS went 4-1

120 lbs. Zack Witmer (Bellefonte) of Pennsylvania Red FS went 4-1

152 lbs.  Drew Finkey (Garden Spot) of Pennsylvania Red FS went 4-0

175 lbs.  Justin Cramer (Jeannette) of Pennsylvania Red FS went 7-0

210 lbs.  Colby Whitehill (Brookville Area) of Pennsylvania Red FS went 7-0

 

Pool D – Pennsylvania Red Wins Pool D (3-0)

 

Match #1 Quarterfinal: Pennsylvania Red FS defeated Team Michigan Blue FS 64-10

120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) over Brendan Fenstermaker (Team Michigan Blue FS) Dec 16-9
152 – Matthew Choate (Team Michigan Blue FS) over Riley Gallager (Pennsylvania Red FS) Fall 0:47
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) over Caiden Gonzalez (Team Michigan Blue FS) TF 10-0
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Cameron Bell (Team Michigan Blue FS) Fall 0:35
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Red FS) over Ryker Johnecheck (Team Michigan Blue FS) TF 14-4
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) over Sam Freeman (Team Michigan Blue FS) TF 10-0
98 – Tyler Swiderski (Team Michigan Blue FS) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) Dec 6-2
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red FS) over James Johnston (Team Michigan Blue FS) TF 10-0
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red FS) over Mason Rimmer (Team Michigan Blue FS) TF 10-0

 

Match #2 Semifinal: Pennsylvania Red FS defeated Team N.J. FS 44-30

128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) over AJ Puerto (Team N.J. FS) TF 10-0
136 – Josseph Zargo (Team N.J. FS) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) Dec 10-5
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) over Jackson Brandt (Team N.J. FS) TF 11-1
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red FS) over Nathaniel Fossett (Team N.J. FS) TF 20-5
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) over Ricky VanNess Jr (Team N.J. FS) Fall 0:38
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Zach Merlino (Team N.J. FS) TF 11-0
190 – Ayden Lyubimov (Team N.J. FS) over Nate Miller (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Richard Herrera Jr. (Team N.J. FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) over John Hildebrandt (Team N.J. FS) Fall 1:12
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Joseph Manno (Team N.J. FS) Dec 4-2
84 – Daniel Wask (Team N.J. FS) over Amonn Ohl (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
91 – Alex Almeyda (Team N.J. FS) over Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) Dec 4-2
98 – Nick Kayal (Team N.J. FS) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) Dec 8-2
105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red FS) over Alex Strashinsky (Team N.J. FS) Dec 10-4
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red FS) over Robert Howard (Team N.J. FS) Dec 6-6
120 – Travis Mastrogiovanni (Team N.J. FS) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) Dec 16-10

 

Match #3 1st Place Match: Pennsylvania Red FS defeated Team Ohio FS 39-33

144 – Ben Vanadia (Team Ohio FS) over Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
152 – Ethan Hatcher (Team Ohio FS) over Riley Gallager (Pennsylvania Red FS) TF 11-0
160 – Seth Hull (Team Ohio FS) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) Fall 2:00
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Alex Coleman (Team Ohio FS) TF 10-0
265 – Double Forfeit
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) over Corey Haney (Team Ohio FS) TF 16-3
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Zack Mattin (Team Ohio FS) Dec 10-4
84 – Nicholas Willingham (Team Ohio FS) over Amonn Ohl (Pennsylvania Red FS) TF 14-2
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) over Logan Ours (Team Ohio FS) Dec 8-4
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) over Micah Norwood (Team Ohio FS) Dec 14-5
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red FS) over Luke Geog (Team Ohio FS) TF 17-6
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red FS) over Mick Burnett (Team Ohio FS) Dec 6-6
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) over Joey Petrella (Team Ohio FS) TF 11-0
128 – Daniel Segura (Team Ohio FS) over Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) Fall 3:39
136 – Jake Evans (Team Ohio FS) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) Fall 0:43

 

Gold /Silver Pool – Pennsylvania Red Finishes in Third Place (3-1)

 

Match #1 Round 1: Pennsylvania Red FS defeated Team Arizona FS 44-29

70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) over Jozabad Ayala (Team Arizona FS) Dec 8-2
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Nathan Bigelow (Team Arizona FS) TF 10-0
84 – Gilbert Rodriguez (Team Arizona FS) over Amonn Ohl (Pennsylvania Red FS) TF 12-2
91 – Ramon Ramos (Team Arizona FS) over Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) Dec 10-7
98 – Jesse Ybarra (Team Arizona FS) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) Dec 6-6
105 – Kaden Larkin (Team Arizona FS) over Will Betancourt (Pennsylvania Red FS) TF 11-0
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red FS) over Diego Gutierrez (Team Arizona FS) Dec 6-0
120 – Zack Witmer (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) over Enrique Macias (Team Arizona FS) TF 10-0
136 – Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) over Ote Allsup (Team Arizona FS) Dec 7-5
144 – Sebastian Valencia (Team Arizona FS) over Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) Dec 10-6
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red FS) over Cade Cunningham (Team Arizona FS) Fall 1:53
160 – Ty Ryan (Team Arizona FS) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Eli Sobas (Team Arizona FS) Dec 7-3
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Nathaniel Deasey (Team Arizona FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Justin Perez (Team Arizona FS) Fall 0:47

 

Match #2 Round 2: Minnesota 1 FS defeated Pennsylvania Red FS 46-27

70 – Reid Nelson (Minnesota 1 FS) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) TF 12-2
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Mason Gehloff (Minnesota 1 FS) Dec 10-8
84 – Logan Vaughan (Minnesota 1 FS) over Amonn Ohl (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) over Derrick Cardinal (Minnesota 1 FS) Dec 6-2
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) over Ryan Scherber (Minnesota 1 FS) TF 12-0
105 – Reid Ballantyne (Minnesota 1 FS) over Luke Lucerne (Pennsylvania Red FS) Dec 9-0
112 – Ryan Sokol (Minnesota 1 FS) over Zack Witmer (Pennsylvania Red FS) Dec 13-10
120 – Charlie Pickell (Minnesota 1 FS) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) TF 13-2
128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) over Quayin Short (Minnesota 1 FS) Dec 2-2
136 – Vincent Mosher (Minnesota 1 FS) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) Fall 1:52
144 – Ethan Johnson (Minnesota 1 FS) over Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) Dec 12-8
152 – Wyatt Lidberg (Minnesota 1 FS) over Riley Gallager (Pennsylvania Red FS) Dec 10-6
160 – Avery Northquest (Minnesota 1 FS) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) Fall 1:28
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Jagger Schack (Minnesota 1 FS) TF 10-0
190 – Dominik Vacura (Minnesota 1 FS) over Nate Miller (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Toby Dehn (Minnesota 1 FS) Fall 1:50
265 – Isaiah Noeldner (Minnesota 1 FS) over Unknown (Unattached) Forf

 

Match #3 Round 3: Pennsylvania Red FS defeated Team Washington FS 40-34

70 – Tyron Kaess (Team Washington FS) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) over Bob Houpt (Team Washington FS) Dec 6-4
84 – Alejandro Herrera-Rondon (Pennsylvania Red FS) over Darion Johnson (Team Washington FS) Dec 9-6
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) over Yusief Lillie (Team Washington FS) Dec 3-1
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) over Haiden Drury (Team Washington FS) Dec 6-4
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red FS) over Riley Rogers (Team Washington FS) TF 10-0
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red FS) over Gabe Hawthorne (Team Washington FS) Fall 0:50
120 – Ky Haney (Team Washington FS) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) Dec 10-9
128 – Carlitos Campos (Team Washington FS) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
136 – Weston Lyver (Team Washington FS) over Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) TF 12-2
144 – Riley VanScoy (Team Washington FS) over Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) Fall 0:24
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red FS) over Lorenzo Gonzales (Team Washington FS) TF 10-0
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) over Klein Carter (Team Washington FS) TF 12-0
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Gage Cook (Team Washington FS) TF 10-0
190 – Johnny Franke (Team Washington FS) over Nate Miller (Pennsylvania Red FS) Fall 1:33
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Braxton Mikesell (Team Washington FS) Fall 2:26
265 – Dustyn Camacho (Team Washington FS) over Unknown (Unattached) Forf

 

Match #4 3rd Place Match: Pennsylvania Red FS defeated Colorado Red FS 47-27

128 – Randy Myers (Colorado Red FS) over Trey Kibe (Pennsylvania Red FS) Dec 4-3
136 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red FS) over Miles Beam (Colorado Red FS) Fall 2:53
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Red FS) over Kase Givens (Colorado Red FS) Fall 0:36
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red FS) over Bryce Garcia (Colorado Red FS) TF 15-5
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red FS) over Tyler Grasmick (Colorado Red FS) TF 19-8
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red FS) over Elijah Olson (Colorado Red FS) Dec 8-5
190 – Deonte Bridges (Colorado Red FS) over Nate Miller (Pennsylvania Red FS) Fall 0:39
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red FS) over Gavin Howes (Colorado Red FS) Fall 0:49
265 – Cody Ponce (Colorado Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Kobi Johnson (Colorado Red FS) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red FS) Dec 8-0
77 – Jett Strickenberger (Colorado Red FS) over Sheldon Seymour (Pennsylvania Red FS) Dec 8-3
84 – Alejandro Herrera-Rondon (Pennsylvania Red FS) over Kenneth Crosby (Colorado Red FS) TF 10-0
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Red FS) over Ivan Morris (Colorado Red FS) TF 10-0
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red FS) over Michael Atencio (Colorado Red FS) Dec 8-4
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red FS) over Aaden Valdez (Colorado Red FS) TF 10-0
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red FS) over Antonio Segura (Colorado Red FS) TF 10-0
120 – Dominick Serrano (Colorado Red FS) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red FS) TF 11-0

 

Top Greco-Roman Performers (PA Red)

77 lbs.  Sheldon Seymour (Troy Area) of Pennsylvania Red GR went 7-2

105 lbs.  Will Betancourt (Garden Spot) of Pennsylvania Red GR went 5-0

105 lbs.  Luke Lucerne (Council Rock North) of Pennsylvania Red GR went 4-0

112 lbs.  Niko Katsuyoshi (Wyoming Seminary) of Pennsylvania Red GR went 4-1

112 lbs.  Zack Witmer (Bellefonte Area) of Pennsylvania Red GR went 3-1

120 lbs.  Antonio Petrucelli (Owen J. Roberts) of Pennsylvania Red GR went 7-2

210 lbs.  Colby Whitehill (Brookville Area) of Pennsylvania Red GR went 7-2

 

Pool A – Pennsylvania Red GR Placed Second (4-1)

 

Match #1 Champ. Round 1: Pennsylvania Red GR defeated Team Michigan Blue GR 66-9

98 – Tyler Swiderski (Team Michigan Blue GR) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) Dec 9-8
105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red GR) over Camden Trupp (Team Michigan Blue GR) Fall 1:36
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red GR) over Mason Rimmer (Team Michigan Blue GR) Fall 1:20
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Eero Gross (Team Michigan Blue GR) Fall 1:05
128 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Brenden Fenstermaker (Team Michigan Blue GR) Fall 1:07
152 – Gavin Morgan (Team Michigan Blue GR) over Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) Dec 11-10
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Matthew Choate (Team Michigan Blue GR) TF 10-0
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) over Caiden Gonzalez (Team Michigan Blue GR) Fall 0:57
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Alejandro Herrera-Rondon (Pennsylvania Red GR) over Ryker Johnecheck (Team Michigan Blue GR) TF 10-0
91 – Sam Freeman (Team Michigan Blue GR) over Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) Dec 6-5

 

Match #2 Quarterfinal: Pennsylvania Red GR defeated Missouri GR 56-22

105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red GR) over Cristian Dixon (Missouri GR) TF 11-0
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Grayston Diblasi (Missouri GR) TF 12-1
128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over Tyler Ross (Missouri GR) Dec 10-5
136 – Garrett Labelle (Missouri GR) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) TF 15-4
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Xavier Doolin (Missouri GR) Inj 0:47
152 – Cameron Gillespie (Missouri GR) over Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) Fall 1:16
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Seth Matty (Missouri GR) TF 10-0
175 – Mario Powers (Missouri GR) over Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) TF 11-1
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red GR) over Xavier Walsh (Missouri GR) TF 12-2
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Kael Schraeder (Missouri GR) TF 11-0
265 – Garrett Babbitt (Missouri GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Cody Ketchum (Missouri GR) TF 11-0
84 – Alejandro Herrera-Rondon (Pennsylvania Red GR) over Ayden Dolt (Missouri GR) Dec 11-6
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) over Korbin Shepherd (Missouri GR) Fall 3:00
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) over Khyler Brewer (Missouri GR) TF 10-0

 

Match #3 Semifinal: Pennsylvania Red GR defeated Utah GR 52-24

120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Kade Syddall (Utah GR) Fall 2:20
128 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) over Tyler Scheurn (Utah GR) Dec 6-6
136 – Tucker Naccarato (Utah GR) over Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) TF 11-0
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Braylon Durazo (Utah GR) Fall 0:45
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) over Porter Tackett (Utah GR) TF 10-0
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Teagan Ludwig (Utah GR) TF 10-0
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) over Kyler Boren (Utah GR) TF 12-2
190 – Mercutio Williams (Utah GR) over Nate Miller (Pennsylvania Red GR) Dec 3-2
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Weston Warr (Utah GR) Fall 0:31
265 – Drew Dennison (Utah GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Tristan Smith (Utah GR) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) TF 10-0
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Waylen Pentz (Utah GR) Fall 1:27
84 – Drew Lang (Utah GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) over Easton Richins (Utah GR) TF 10-0
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) over Danny Khoundet (Utah GR) TF 13-2
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red GR) over Zeke Kelley (Utah GR) TF 10-0
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red GR) over Jeremy Evans (Utah GR) TF 10-0

 

Match #4 1st Place Match: Team Washington GR defeated Pennsylvania Red GR 46-23

136 – Weston Lyver (Team Washington GR) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) Dec 3-0
144 – Riley VanScoy (Team Washington GR) over Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) Fall 0:30
152 – Lorenzo Gonzales (Team Washington GR) over Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) Fall 1:12
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Dominic Kremer (Team Washington GR) Fall 2:37
175 – Johnny Franke (Team Washington GR) over Nate Miller (Pennsylvania Red GR) TF 11-0
190 – Braxton Mikesell (Team Washington GR) over Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) Fall 0:32
210 – Dustyn Camacho (Team Washington GR) over Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) TF 10-0
265 – Double Forfeit
70 – Tryon Kaess (Team Washington GR) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) TF 12-0
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Kenndyl Mobley (Team Washington GR) Dec 8-2
84 – Darion Johnson (Team Washington GR) over Alejandro Herrera-Rondon (Pennsylvania Red GR) Fall 1:45
91 – Yusief Lillie (Team Washington GR) over Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) Dec 2-1
98 – Ethan Davis (Team Washington GR) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) TF 11-0
105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red GR) over Chase Randall (Team Washington GR) Dec 11-4
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red GR) over Gabe Hawthorne (Team Washington GR) TF 10-0
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Jared Rodarte (Team Washington GR) TF 14-2
128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over Juan Escobar (Team Washington GR) Dec 7-4

 

Match #5 2nd Place Match: Pennsylvania Red GR defeated Oklahoma Red GR 41-29

144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Jacob Law (Oklahoma Red GR) Fall 0:34
152 – Brian Pollard (Oklahoma Red GR) over Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) Fall 0:43
160 – Cade Cook (Oklahoma Red GR) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) TF 10-0
175 – Brannigan Reyes (Oklahoma Red GR) over Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) TF 18-6
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red GR) over Jacob Stephens (Oklahoma Red GR) TF 11-0
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Colin Naney (Oklahoma Red GR) TF 10-0
265 – Josh McKim (Oklahoma Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) over Guy Clevenger (Oklahoma Red GR) Dec 16-14
77 – Carter Young (Oklahoma Red GR) over Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) TF 11-0
84 – John Wiley (Oklahoma Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Tucker Owens (Oklahoma Red GR) over Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) Dec 14-11
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) over Bryce Dauphin (Oklahoma Red GR) DQ
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red GR) over Cade Manion (Oklahoma Red GR) Fall 0:38
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red GR) over Tate Picklo (Oklahoma Red GR) Dec 10-2
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Tagen Jamison (Oklahoma Red GR) Fall 0:10
128 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) over Cody Hicks (Oklahoma Red GR) TF 16-6
136 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over Cougar Andersen (Oklahoma Red GR) Dec 16-15
Oklahoma Red GR’s team score was adjusted by -1.000 for yellow card – picklo

 

Gold /Silver Pool – Pennsylvania Red GR Placed Fourth (2-2)

 

Match #1 Round 1: Colorado Red GR defeated Pennsylvania Red GR 45-33

175 – Elijah Olson (Colorado Red GR) over Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) TF 10-0
190 – Deonte Bridges (Colorado Red GR) over Nate Miller (Pennsylvania Red GR) Fall 1:23
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Gavin Howes (Colorado Red GR) Fall 2:52
265 – Cody Ponce (Colorado Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Kobi Johnson (Colorado Red GR) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) Dec 8-3
77 – Jett Strickenberger (Colorado Red GR) over Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) Fall 1:28
84 – Angelo Lozado (Colorado Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) over Dominic Hargrove (Colorado Red GR) TF 10-0
98 – Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) over Ryan Kuykendall (Colorado Red GR) Fall 2:00
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red GR) over Aaden Valdez (Colorado Red GR) Dec 15-10
112 – Antonio Segura (Colorado Red GR) over Zack Witmer (Pennsylvania Red GR) Dec 7-4
120 – Dominic Serrano (Colorado Red GR) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) Fall 3:25
128 – Randy Myers (Colorado Red GR) over Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) Dec 6-0
136 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) over Miles Beam (Colorado Red GR) Fall 1:22
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Kase Givens (Colorado Red GR) TF 19-6
152 – Bryce Garcia (Colorado Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Tyler Grasmick (Colorado Red GR) Fall 2:42

 

Match #2 Round 2: Pennsylvania Red GR defeated Team N.J. GR 45-32

190 – Nate Miller (Pennsylvania Red GR) over Ayden Lyubimov (Team N.J. GR) Fall 1:17
210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Richard Herrera Jr. (Team N.J. GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) over John Hildebrandt (Team N.J. GR) Dec 11-10
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Joseph Manno (Team N.J. GR) Fall 3:34
84 – Daniel Wask (Team N.J. GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) over Alex Almeyda (Team N.J. GR) Dec 3-2
98 – Nick Kayal (Team N.J. GR) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) TF 12-0
105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
112 – Robert Howard (Team N.J. GR) over Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red GR) TF 12-0
120 – Travis Mastrogiovanni (Team N.J. GR) over Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) Fall 2:45
128 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Joey Zargo (Team N.J. GR) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) Dec 6-1
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) over Jackson Brandt (Team N.J. GR) Dec 18-12
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) over Nathaniel Fossett (Team N.J. GR) TF 14-1
160 – Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) over Ricky VanNess (Team N.J. GR) Dec 24-16
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) over Zach Merlino (Team N.J. GR) Dec 8-4

 

Match #3 Round 3: Pennsylvania Red GR defeated Team Georgia Red GR 44-36

210 – Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Wesley Horton (Team Georgia Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) over Dawson Thompson (Team Georgia Red GR) TF 17-6
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over William Bishop (Team Georgia Red GR) Fall 1:55
84 – David Panone (Team Georgia Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) over Jackson Eller (Team Georgia Red GR) TF 10-0
98 – Caleb Henson (Team Georgia Red GR) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) TF 10-0
105 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red GR) over Garrison Dendy (Team Georgia Red GR) Fall 1:07
112 – Zack Witmer (Pennsylvania Red GR) over Allen Stone (Team Georgia Red GR) TF 12-0
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Jakob Frates (Team Georgia Red GR) TF 10-0
128 – Nicholas Stonecheck (Team Georgia Red GR) over Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) Fall 1:43
136 – Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) over AJ Brock (Team Georgia Red GR) Dec 9-8
144 – Joshua Frates (Team Georgia Red GR) over Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) TF 21-8
152 – Charlie Darracott (Team Georgia Red GR) over Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) Fall 1:27
160 – Kyle Cline (Team Georgia Red GR) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) Fall 1:29
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Nate Miller (Pennsylvania Red GR) over Devin Sullens (Team Georgia Red GR) TF 14-4

 

Match #4 3rd Place Match: Team Washington GR defeated Pennsylvania Red GR 42-33

265 – Dustyn Camacho (Team Washington GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Tryon Kaess (Team Washington GR) over Keanu Manuel (Pennsylvania Red GR) TF 12-2
77 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red GR) over Kenndyl Mobley (Team Washington GR) TF 10-0
84 – Darion Johnson (Team Washington GR) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Yusief Lillie (Team Washington GR) over Ryan Crookham (Pennsylvania Red GR) Dec 3-0
98 – Haiden Drury (Team Washington GR) over Ian Oswalt (Pennsylvania Red GR) Dec 12-4
105 – Will Betancourt (Pennsylvania Red GR) over Chase Randall (Team Washington GR) TF 10-0
112 – Niko Katsuyoshi (Pennsylvania Red GR) over Gabe Hawthorne (Team Washington GR) TF 14-3
120 – Antonio Petrucelli (Pennsylvania Red GR) over Ky Haney (Team Washington GR) Dec 10-7
128 – Keegan Rothrock (Pennsylvania Red GR) over Carlitos Campos (Team Washington GR) Fall 1:46
136 – Weston Lyver (Team Washington GR) over Trey Kibe (Pennsylvania Red GR) Dec 2-2
144 – Riley VanScoy (Team Washington GR) over Matt Romanelli (Pennsylvania Red GR) Fall 1:00
152 – Drew Finkey (Pennsylvania Red GR) over Lorenzo Gonzales (Team Washington GR) Dec 8-2
160 – Klein Carter (Team Washington GR) over Chase Mielnik (Pennsylvania Red GR) Dec 19-14
175 – Justin Cramer (Pennsylvania Red GR) over Gage Cook (Team Washington GR) Fall 1:25
190 – Johnny Franke (Team Washington GR) over Nate Miller (Pennsylvania Red GR) Dec 5-2
210 – Braxton Mikesell (Team Washington GR) over Colby Whitehill (Pennsylvania Red GR) Fall 0:58

 

 

Team Pennsylvania Blue Results

 

Top Freestyle Performers (PA Blue)

91 lbs. Ryan Crookham (Neshaminy) of Pennsylvania Blue FS went 8-0

98 lbs. Mario Barberio (Muncy) of Pennsylvania Blue FS went 7-1

112 lbs. Jagger Condomitti (Northampton Area) of Pennsylvania Blue FS went 8-0

144 lbs. Matt Romanelli (Downingtown) of Pennsylvania Blue FS went 5-2

 

Pool B – Pennsylvania Blue FS Finished in Sixth (1-3)

 

Match #2 Quarterfinal: Team Idaho FS defeated Pennsylvania Blue FS 41-26

70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) over Kole Sorenson (Team Idaho FS) Fall 3:08
77 – Christopher Martino (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Jackson Moon (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Alexander Edelblute (Team Idaho FS) Fall 1:03
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Kyle Richardson (Team Idaho FS) TF 16-4
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) over Teegan Dunn (Team Idaho FS) Dec 6-0
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Daxtyn Zollinger (Team Idaho FS) TF 10-0
120 – Lorenzo Luis (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Nolan Randles (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Taylor Balmforth (Team Idaho FS) over Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) Fall 0:37
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) over Gable Watson (Team Idaho FS) Fall 0:44
152 – Double Forfeit
160 – Remington Winmill (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Jovon Howe (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Andrew Jenkinson (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit

 

Match #4 Cons. Round 3: Pennsylvania Blue FS defeated Team Georgia Blue FS 32-17

144 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit
265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) over Dominic DiTomasso (Team Georgia Blue FS) Fall 0:45
77 – Sean Mulvaney (Team Georgia Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Connor Powell (Team Georgia Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Jackson Eller (Team Georgia Blue FS) TF 15-2
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Gerald Brown (Team Georgia Blue FS) TF 10-0
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) over Julian Farber (Team Georgia Blue FS) TF 14-3
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Double Forfeit
128 – Malachi Wiley (Team Georgia Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Double Forfeit

 

Match #5 Cons. Semi: Team Michigan Red FS defeated Pennsylvania Blue FS 46-15

152 – Harley Berne (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Logan Young (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Joe Harper (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) over Thomas Zielinski (Team Michigan Red FS) TF 14-3
77 – Nathan Browne (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Casey Swiderski (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Riley Bettich (Team Michigan Red FS) Dec 6-1
98 – TJ Daugherty (Team Michigan Red FS) over Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) TF 10-0
105 – Dominick Lamazzo (Team Michigan Red FS) over Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) Fall 1:05
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Tristan Vance (Team Michigan Red FS) TF 12-2
120 – Double Forfeit
128 – Joshua Hettrick (Team Michigan Red FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Dane Donabedian (Team Michigan Red FS) over Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) Dec 11-4
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) over Colin Jagielski (Team Michigan Red FS) Dec 20-15

 

Match #6 5th Place Match: Team Idaho FS defeated Pennsylvania Blue FS 43-25

70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) over Kole Sorenson (Team Idaho FS) TF 14-3
77 – Gabriel Taboa (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Jackson Moon (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Riggin Stone (Team Idaho FS) Fall 1:22
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Dante Roggio (Team Idaho FS) TF 12-2
105 – Braxton Sorenson (Team Idaho FS) over Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) TF 10-0
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Teegan Dunn (Team Idaho FS) Fall 3:27
120 – Lorenzo Luis (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Nolan Randles (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) over Taylor Balmforth (Team Idaho FS) Dec 8-3
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) over Tristan Allen (Team Idaho FS) TF 12-1
152 – Double Forfeit
160 – Remington Winmill (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Jovon Howe (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Andrew Jenkinson (Team Idaho FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit

 

Red/Blue Pool – Pennsylvania Blue FS Placed in Eighth (0-4)

 

Match #1 Round 1: Utah FS defeated Pennsylvania Blue FS 58-18

105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) over Connor Ingram (Utah FS) Dec 10-8
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Tristan Farnsworth (Utah FS) TF 12-2
120 – Kade Syddall (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Tyler Scheurn (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Tucker Naccarato (Utah FS) over Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) Fall 3:14
144 – Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) over Braylon Durazo (Utah FS) TF 13-1
152 – Teagan Ludwig (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
175 – Kyler Boren (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Mercutio Williams (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Weston Warr (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Drew Dennison (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Tristan Smith (Utah FS) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) TF 10-0
77 – Sage Mortimer (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Drew Lang (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Easton Richins (Utah FS) TF 10-0
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Danny Khoundet (Utah FS) Dec 6-5

 

Match #2 Round 2: Minnesota 2 FS defeated Pennsylvania Blue FS 61-21

112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Riley Emery (Minnesota 2 FS) TF 13-2
120 – Owen Vike (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Connor Dehn (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Austin Kloos (Minnesota 2 FS) over Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) TF 22-11
144 – Joey Lipinski (Minnesota 2 FS) over Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) TF 10-0
152 – Ryan Erickson (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Mike Sprung (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Justin Matson (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Jack Haglund (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Caleb Bahr (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Jackson Esping (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) over Jonah Kolsrud (Minnesota 2 FS) TF 10-0
77 – Walker Bents (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Jonathan Mlsna (Minnesota 2 FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Cael Swensen (Minnesota 2 FS) TF 10-0
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Maxwell Petersen (Minnesota 2 FS) TF 12-2
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) over Carter Sorenson (Minnesota 2 FS) TF 12-2

 

Match #3 Round 3: Team Florida FS defeated Pennsylvania Blue FS 51-20

70 – Braden Basile (Team Florida FS) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) TF 15-5
77 – adam williams (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Kai Owen (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Brendon Abdon (Team Florida FS) Dec 12-7
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Preston Barber (Team Florida FS) Fall 0:54
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) over Dylan Kohn (Team Florida FS) Dec 11-10
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Frank Diaz (Team Florida FS) TF 10-0
120 – Nolin Eaddy (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Cody Rice (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) over Blake Coleman (Team Florida FS) TF 10-0
144 – Michael Tal-Shahar (Team Florida FS) over Matt Romanelli (Pennsylvania Blue FS) Forf
152 – Justin Hayward (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Austin Parker (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Matthew Vann (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Chase Thompson (Team Florida FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit

 

Match #4 7th Place Match: Maryland Gold FS defeated Pennsylvania Blue FS 39-18

128 – Liam Handel (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue FS) over Makai Cruz (Maryland Gold FS) Dec 14-6
144 – Double Forfeit
152 – Chase Schultz (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
175 – Adam Pfeiffer (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit
265 – Double Forfeit
70 – Richard Fedalen (Maryland Gold FS) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue FS) TF 10-0
77 – Joseph Couch (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Ben Williams (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Ryan Crookham (Pennsylvania Blue FS) over Jeremiah Aybar (Maryland Gold FS) TF 10-0
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue FS) over Patrick Kielb (Maryland Gold FS) Fall 1:20
105 – Phil Smith (Maryland Gold FS) over Malachi Duvall (Pennsylvania Blue FS) TF 16-3
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Harrison Trahan (Maryland Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf

 

 

Top Greco-Roman Performers (PA Blue)

84 lbs. Amonn Ohl (State College) of Pennsylvania Blue GR went 6-1

91 lbs.  Kurtis Phipps (Norwin) of Pennsylvania Blue GR went 7-0

136 lbs.  Ian Edwards (Hempfield) of Pennsylvania Blue GR went 6-1

144 lbs.  Isaiah Auman (Upper Dauphin) of Pennsylvania Blue GR went 6-1

 

Pool C – Pennsylvania Blue GR is guaranteed 7th place (1-2)

 

Match #1 Quarterfinal: Team Florida GR defeated Pennsylvania Blue GR 48-22

98 – Preston Barber (Team Florida GR) over Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) Dec 6-3
105 – Dylan Kohn (Team Florida GR) over Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) Dec 6-2
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) over Gavin Wheeler (Team Florida GR) Dec 9-1
120 – Nolin Eaddy (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Cody Rice (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Truman Noble (Team Florida GR) TF 10-0
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Michael Tal-Shahar (Team Florida GR) Fall 0:39
152 – Justin Hayward (Team Florida GR) over Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) Fall 0:25
160 – Austin Parker (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Matthew Vann (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Chase Thompson (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Braden Basile (Team Florida GR) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) TF 14-4
77 – Kai Owen (Team Florida GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Seth Brown (Team Florida GR) Dec 18-11
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Brendon Abdon (Team Florida GR) TF 12-2

 

Match #2 Cons. Round 1: Oklahoma Blue GR defeated Pennsylvania Blue GR 52-22

105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) over Sam Harris (Oklahoma Blue GR) TF 13-2
112 – Luke McCain (Oklahoma Blue GR) over Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) Dec 10-2
120 – Kolby DePron (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Jack Kitchingham (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Wyatt Berry (Oklahoma Blue GR) over Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) TF 12-0
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Brice Hickman (Oklahoma Blue GR) Fall 0:27
152 – Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) over Cory Monroe (Oklahoma Blue GR) TF 10-0
160 – Judson Rowland (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
175 – John Wiese (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Cruz Partain (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Kaden Glass (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Sam Smith (Oklahoma Blue GR) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) Dec 15-8
77 – Aiden Boyd (Oklahoma Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Gabe Fontanez (Oklahoma Blue GR) Dec 14-10
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Jack Golowenski (Oklahoma Blue GR) TF 11-0
98 – Cooper Gibson (Oklahoma Blue GR) over Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) Fall 0:56

 

Match #3 7th Place Match: Pennsylvania Blue GR defeated Tennessee GR 38-31

120 – Thomas Williams (Tennesee GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – JaCory Miller (Tennesee GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Cade Meeks (Tennesee GR) TF 14-4
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Jared Harter (Tennesee GR) TF 14-4
152 – Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) over David Dixon (Tennesee GR) Fall 0:43
160 – Sebastian Hernandez (Tennesee GR) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Elijah Gorenflo (Tennesee GR) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Justin Bradford (Tennesee GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Jackson Bradford (Tennesee GR) Fall 1:20
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Luke McGinnis (Tennesee GR) Fall 1:14
98 – Cooper Flynn (Tennesee GR) over Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) TF 10-0
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) over Aidan Bowers (Tennesee GR) Fall 1:22
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) over Caden Cline (Tennesee GR) Fall 3:23

 

Green Pool – Pennsylvania Blue GR is guaranteed 3rd place (3-1)

 

Match #2 Quarterfinal: Pennsylvania Blue GR defeated Kansas Blue GR 32-23

160 – Double Forfeit
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit
265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Trevor Andrew (Kansas Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Cruz Lara (Kansas Blue GR) over Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) Dec 9-5
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Alyeus Craig (Kansas Blue GR) TF 10-0
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) over Dallas Koelzer (Kansas Blue GR) Dec 7-6
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
112 – Marcelo Martinez (Kansas Blue GR) over Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) TF 10-0
120 – Gabe Bailey (Kansas Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Brodie Scott (Kansas Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Kobi Lawrence (Kansas Blue GR) TF 10-0
152 – Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf

 

Match #3 Semifinal: Team North Carolina GR defeated Pennsylvania Blue GR 31-27

265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) over Camden Spencer (Team North Carolina GR) TF 12-1
77 – Mitch Glover (Team North Carolina GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Richard Treanor (Team North Carolina GR) TF 12-2
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over James Joplin (Team North Carolina GR) Dec 11-9
98 – Hunter Campbell (Team North Carolina GR) over Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) Dec 9-8
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) over Riley Barger (Team North Carolina GR) Fall 0:33
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) over Aiden Curry (Team North Carolina GR) TF 14-4
120 – Isiah Summers (Team North Carolina GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Double Forfeit
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Jonathan Freeman (Team North Carolina GR) Fall 0:56
144 – Joshua Nichols (Team North Carolina GR) over Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) Fall 0:54
152 – Landon Foor (Team North Carolina GR) over Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) TF 19-6
160 – Kurt Reichert (Team North Carolina GR) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit

 

Match #4 Cons. Semi: Pennsylvania Blue GR defeated Maryland Gold GR 32-29

70 – Richard Fedalen (Maryland Gold GR) over Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) TF 10-0
77 – Joseph Couch (Maryland Gold GR) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Ben Williams (Maryland Gold GR) TF 15-5
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Ethan Bell (Maryland Gold GR) TF 11-0
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) over Patrick Kielb (Maryland Gold GR) TF 10-0
105 – Phil Smith (Maryland Gold GR) over Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) TF 17-6
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Harrison Trahan (Maryland Gold GR) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Liam Handel (Maryland Gold GR) over Unknown (Unattached) Forf
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Makai Cruz (Maryland Gold GR) TF 11-0
144 – Double Forfeit
152 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Aden Godsey (Maryland Gold GR) Fall 1:12
160 – Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) over Chase Schultz (Maryland Gold GR) Fall 0:23
175 – Adam Pfeiffer (Maryland Gold GR) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit
265 – Double Forfeit

 

Match #5 3rd Place Match: Pennsylvania Blue GR defeated Team Michigan Blue GR 40-2

77 – Double Forfeit
84 – Amonn Ohl (Pennsylvania Blue GR) over Ryker Johnecheck (Team Michigan Blue GR) Fall 1:53
91 – Kurtis Phipps (Pennsylvania Blue GR) over Sam Freeman (Team Michigan Blue GR) Dec 8-1
98 – Mario Barberio (Pennsylvania Blue GR) over Nate Young (Team Michigan Blue GR) Dec 4-2
105 – Malachi Duvall (Pennsylvania Blue GR) over Camden Trupp (Team Michigan Blue GR) Fall 0:22
112 – Jagger Condomitti (Pennsylvania Blue GR) over Mason Rimmer (Team Michigan Blue GR) TF 10-0
120 – Double Forfeit
128 – Double Forfeit
136 – Ian Edwards (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
144 – Isaiah Auman (Pennsylvania Blue GR) over Brenden Fenstermaker (Team Michigan Blue GR) Fall 0:58
152 – Riley Gallagher (Pennsylvania Blue GR) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
175 – Double Forfeit
190 – Double Forfeit
210 – Double Forfeit
265 – Double Forfeit
70 – Nicholas Allison (Pennsylvania Blue GR) over Caiden Gonzalez (Team Michigan Blue GR) Fall 0:59