Pennsylvania Strikes Gold in Guatemala at Cadet Pan-Am Games

Home/USA Wrestling News/Pennsylvania Strikes Gold in Guatemala at Cadet Pan-Am Games

Not only was it an incredible performance by Team USA, which claimed a total of 20 Gold Medals, but also a dominating performance from Pennsylvania wrestlers who brought home a total of give Gold Medals. Competing in the 2018 Cadet Pan-American Championships in Guatemala City, Guatemala, Pennsylvania Wrestling was represented by several young stars including National Prep Champion Beau Bartlett (Wyoming Seminary/Wilkes Barre, PA) and PIAA State Medalists Sheldon Seymour (Troy Area/Troy, PA) and Gerrit Nijenhuis (Canon-McMillan/Eighty Four, PA).

Two of those wrestlers, Seymour and Nijenhuis, doubled up on Sunday claiming Gold Medals in both Greco-Roman and Freestyle. Seymour only needed to win one match to claim Gold in Greco-Roman at 48 kilograms while he won four straight in Freestyle to leave the tournament with two golds. Seymour’s closest match was in the finals where he won (10-2) over Colombia’s Diego Curevas.

2-time National Prep Champion and Pennsylvania stud Beau Bartlett grabbed a Silver Medal in Greco-Roman but destroyed the field at 60 kilograms in Freestyle winning three straight matches. Bartlett pinned his first two opponents in a total of 1:42 and then won by tech-fall (10-0) in he Gold Medal Match.

State Medalist and Canon-McMillan sophomore Gerrit Nijenhuis kept the train going for Pennsylvania when he doubled up on Gold Medals at 80 kilograms. He won three straight matches in Greco-Roman, two by fall in (0:30) seconds, and followed it up with four straight wins in Freestyle. Nijenhuis scored three tech-falls and a fall to claim Gold in Freestyle.

View Pennsylvania’s results below and also a full breakdown of Medalists.

 

Pennsylvania Performances

 

Freestyle

 

48 kg – Sheldon Seymour (Troy, Pa.), Gold Medal

WIN Jonathan Moises Ramos Alvarado (El Salvador), pin 0:28
WIN Enrique Armando Herrera Huacre (Peru), tech. fall, 13-0
WIN Hellisson Rai Queiroz Bresson (Brazil), tech fall 13-2
WIN Diego Armando Zuluaga Cuevas (Colombia), 10-2

 

 

60 kg – Beau Bartlett (Wilkes-Barre, Pa.), Gold Medal

WIN Christian Dario Lopez Duarte (Uruguay), pin 0:09
WIN Matias Augusto Panero (Argentina), pin 1:33
WIN Carlos Antonio Mendoza Pena (Mexico), tech. fall 10-0

 

80 kg – Gerrit Nijenhuis (Eighty Four, Pa.), Gold Medal

WIN Max Antonio Madrid de Leon (Panama), tech. fall 10-0
WIN Onid Jarel Olavarria Montilla (Puerto Rico), pin 3:55
WIN Erwin Josue Vargas Martinez (Mexico), tech. fall 12-1
WIN Carson Lee (Canada), tech. fall 10-0

 

Greco-Roman

 

48 kg – Sheldon Seymour (Troy, Pa.) – Gold Medal

WIN Pablo Nehe Tacam (Guatemala), fall 3:19

 

60 kg – Beau Bartlett (Wilkes-Barre, Pa.) – Silver Medal

WIN Jadiel Silverio Rodriguez (Puerto Rico), 8-0
WIN Victor Perez Duarte (Guatemala), 8-0
LOSS Miguel Ugale Aguilar (Mexico), 9-0

 

80 kg – Gerrit Nijenhuis (Eighty Four, Pa.) – Gold Medal

WIN Ismael Chamba Criol (Ecuador), fall 0:31
WIN Max Madrid (Panama), fall 0:30
WIN Daniel Veliz Perez (Mexico), 11-1

 

Overall Performances 

 

Greco-Roman – 45 KG

Gold – Jeremy Renzo Peralta Gonzalez of ECU
Silver – Juan De Dios Gonzales Sanabria of PER
Bronze – Fernando Perez Vazquez of MEX
Bronze – Stevo Ross Poulin of USA

 

Greco-Roman – 48 KG

Gold – Sheldon Keith Seymour of USA
Silver – Pablo Nehemias Tacam Cua of GUA

Gold Medal Match

Sheldon Keith Seymour (USA) won by fall over Pablo Nehemias Tacam Cua (GUA) (Fall 3:19)

 

Greco-Roman – 51 KG

Gold – Axel Andre Salas Esquivel of MEX
Silver – Paxton Liam Creese of USA
Bronze – Eduardo Lovera of ARG
Bronze – Antonio Jordan Ruiz Mora of ECU

 

Greco-Roman – 55 KG

Golde – Hunter Lake Lewis of USA
Silver – Roberto Gonzalez Martinez of MEX
Bronze – Julio Abimael De Paz Pop of GUA
Bronze – Kevin Antonio Carrasco Arteaga of PAN

 

Greco-Roman 60 KG

Gold – Miguel Angel Ugalde Aguilar of MEX
Silver – Beau Reynald Bartlett of USA
Bronze – Jadiel Orlando Silverio Rodriguez of PUR
Bronze – Fernando Ferrer Ciprian of DOM

Gold Medal Match

Miguel Angel Ugalde Aguilar (MEX) won by tech fall over Beau Reynald Bartlett (USA) (TF 9-0)

 

Greco-Roman – 65 KG

Gold – Carson Taylor Manville of USA
Silver – Hector Sanchez Zapata of MEX
Bronze – Elizon Raul Gonzalez Manzano of VEN
Bronze – Josue Abraham Barrera Alvarado of GUA

 

Greco-Roman – 71 KG

Gold – Juan Enrique Montemayor Perez of MEX
Silver – Aaron Isai Gandara of USA
Bronze – Brandon Calle Perez of COL
Bronze – Daniel David Bello Vega of VEN

 

Greco-Roman – 80 KG

Gold – Gerrit John Nijenhuis of USA
Silver – Daniel Alejandro Veliz Perez of MEX
Bronze – Max Antonio Madrid De Leon of PAN
Bronze – Andres Eduardo Caballero Limaco of PER

Gold Medal Match

Gerrit John Nijenhuis (USA) won by tech fall over Daniel Alejandro Veliz Perez (MEX) (TF 11-1)

 

Greco-Roman – 92 KG

Gold – Igor Fernando Alves De Queiroz of BRA
Silver – Alexander Camil Perez Mayorga of MEX
Bronze – Santos Domingo Cantu of USA
Bronze – Cristian Daniel Solano Mendez of CRC

 

Greco-Roman – 110 KG

Gold – Chase Jordan Thompson of USA
Silver – Miguel Alejandro Gutierrez Garcia of MEX
Bronze – Jose Angel Torres Navarro of NCA
Bronze – Mosheh Fares Cotom Gonzalez of GUA

 

Freestyle – 45 KG

Gold – Stevo Ross Poulin of USA
Silver – Angel Felipe De Leon Santana of DOM
Bronze – Marlon Ismael Godinez Perez of GUA
Bronze – Jose Jairo Velazquez Castanon of MEX

 

Freestyle – 48 KG

Gold – Sheldon Keith Seymour of USA
Silver – Diego Armando Zuluaga Cuevas of COL
Bronze – Junior Ismael Medina Guaman of ECU
Bronze – Helisson Rai Queiroz Bresson of BRA

Gold Medal Match

Sheldon Keith Seymour (USA) won by decision over Diego Armando Zuluaga Cuevas (COL) (Dec 10-2)

 

Freestyle – 51 KG

Gold – Paxton Liam Creese of USA
Silver – Richard Antonio Garcia Andrade of PAN
Bronze – Yorkis Miscaloby Carvajal Lerbours of DOM
Bronze – Oseas Misael Lorenzo Bautista of GUA

 

Freestyle – 55 KG

Gold – Hunter Lake Lewis of USA
Silver – Lachlan Maurice Mcneil of CAN
Bronze – Elkin Espana Santa of COL
Bronze – Victor Jesus Parra Roman of VEN

 

Freestyle – 60 KG

Gold – Beau Reynald Bartlett of USA
Silver – Carlos Antonio Mendoza Pena of MEX
Bronze – Nicolae Gandrabura of CAN
Bronze – Matias Augusto Panero of ARG

Gold Medal Match

Beau Reynald Bartlett (USA) won by tech fall over Carlos Antonio Mendoza Pena (MEX) (TF 10-0)

 

Freestyle – 65 KG

Gold – Carson Taylor Manville of USA
Silver – Richard Felipe Sanchez Perez of VEN
Bronze – Diego Antonio Sandoval Zarco of MEX
Bronze – Angel Enrrique Tinoco Torres of PER

 

Freestyle – 71 KG

Gold – Aaron Isai Gandara of USA
Silver – Santo Felipe Ferrer Ciprian of DOM
Bronze – Malhcon Alizon Pineda Cunil of GUA
Bronze – Magnus Tyree Mccrackin of CAN

 

Freestyle – 80 KG

Gold – Gerrit John Nijenhuis of USA
Silver – Carson Barry Lee of CAN
Bronze – Jose Raucel Rosario Alberto of DOM
Bronze – Onid Jarel Olavarria Montilla of PUR

Gold Medal Match

Gerrit John Nijenhuis (USA) won by tech fall over Carson Barry Lee (CAN) (TF 10-0)

 

Freestyle – 92 KG

Gold – Santos Domingo Cantu of USA
Silver – Josue Helaman Campos Arizpe of MEX
Bronze – Andres Eduardo Caballero Limaco of PER
Bronze – Jafet Isaac Rodriguez Bejarano of PAN

 

Freestyle – 110 KG

Gold – Luis Rodrigo Orozco Cortez of MEX
Silver – Chase Jordan Thompson of USA
Bronze – Mosheh Fares Cotom Gonzalez of GUA
Bronze – Darwin Oswaldo Araujo Ayala of VEN

 

About the Author:

Owner & Operator of PA Power Wrestling • 2015 PA Wrestling "Person of the Year" • Former Central Dauphin Wrestler

Leave A Comment