Pennsylvania Advances 25 Wrestlers into Fargo Junior Nationals Day 2

Home/USA Wrestling News/Pennsylvania Advances 25 Wrestlers into Fargo Junior Nationals Day 2

FARGO, ND – Pennsylvania Juniors began their journey at the 2017 Fargo Freestyle Nationals with some of the most recognizable names hitting the mats. Thirteen Keystone State grapplers are competing in the Championship Round of 16 with Sammy Sasso (Nazareth), Trent Hidlay (Mifflin County) and Jake Woodley (North Allegheny) taking charge.

Check out Pennsylvania’s results below!

 

Junior Freestyle

 

Championship Round of 16 (13)

 

113 – Nick Onea (Pottsville)

113 – Doug Zapf (Downingtown West) 

120 – Mike Madara (Blair Academy) 

132 – Kyle Gorant (The Hill School) 

132 – Gabe Miller (Pequea Valley) 

132 – Caleb Morris (Waynesburg) 

138 – Jack Davis (Wyoming Seminary) 

145 – Sammy Sasso (Nazareth) 

145 – Justin McCoy (Chestnut Ridge) 

160 – Kevin Edwards (Avon Grove) 

170 – Trent Hidlay (Mifflin County) 

195 – Jake Woodley (North Allegheny) 

195 – Miles Lee (South Philadelphia) 

 

 

Still Alive in Consolations (12)

 

113 – Brandon Seidman (Germantown Academy)

132 – Gregg Wert (Northampton Area) 

138 – Hunter Baxter (Pine-Richland) 

138 – Garrett Rigg (Bald Eagle Area) 

152 – Will Kaldes (Cumberland Valley) 

152 – Trevor Elfvin (Father Judge) 

160 – Edmond Ruth (Susquehanna Township) 

170 – Benjamin Root (Solanco) 

170 – Josh Stillings (Pennridge)

195 – Michael Doggett (Wyoming Seminary) 

220 – Chris Kober (The Haverford School) 

285 – William Hare (The Hill School) 

 

 

Eliminated (18)

 

113 – Nicholas Bauer (Wyoming Seminary)

120 – Wyatt Lutz (Montoursville) 

120 – Brian Stuart (Hagerstown, MD)

126 – J.J. Wilson (Cedar Cliff) 

126 – Zachary Macy (Chartiers Valley) 

126 – Cole Rhone (Benton) 

126 – Ryan O’Grady (Nazareth) 

132 – Tyler Vince (Wyoming Seminary) 

138 – John Rocco Kazalas (Quaker Valley) 

138 – Nathan Swartz (Hollidaysburg Area) 

145 – Chase McCollum (The Haverford School) 

145 – Connor Finkey (Garden Spot) 

145 – Micah Hoffman (Northern York) 

145 – Zack Zeamer (Manheim Central) 

152 – Brent Windle (Coatesville) 

170 – Cole Painter (Pottsville Area) 

170 – Kyle Homet (Waynesburg) 

285 – Jarrett Walters (Hollidaysburg Area)

 

Complete Pennsylvania Results

 

Fargo Schedule (all times Eastern)

 

Monday, July 17

10 a.m. Junior Freestyle – Session III (Round of 16/Quarterfinals/Championships)
10 a.m. Cadet Women – Session I (Preliminaries/Consolations)
2:30 p.m. Cadet Freestyle – Session V (Finals/Medal Matches/Awards)
6 p.m. Cadet Women – Session II (Quarterfinals/Consolations)
6 p.m. Junior Freestyle – Session IV (Semifinals/Consolations/Consolation Semifinals)

 

Tuesday, July 18

10 a.m. Cadet Women – Session III (Semifinals/Consolations/Consolation Semifinals)
Noon Cadet Women – Session IV (Finals/Medal Matches/Awards)
3 p.m. Junior Freestyle – Session V (Finals/Medal Matches/Awards)

 

Wednesday, July 19

10 a.m. Cadet Greco-Roman – Session I (Preliminaries/Consolations)
4 p.m. Cadet Greco-Roman – Session II (Round of 16/Quarterfinals/Championships)
4 p.m. Junior Women – Session I (Preliminaries/Consolations)

 

Thursday, July 20

10 a.m. Junior Women – Session II (Round of 16/Quarterfinals/Championships)
10 a.m. Junior Greco-Roman – Session I (Preliminaries/Consolations)
4 p.m. Cadet Greco-Roman Session III (Quarterfinals/Consolations)
4 p.m. Junior Women – Session II (Quarterfinals/Consolations)
4 p.m. Junior Greco-Roman Session II (Preliminaries and Consolations) 

 

Friday, July 21

9:30 a.m. Cadet Greco-Roman – Session IV (Semifinals/Consolations)
9:30 a.m. Junior Women – Session IV (Semifinals/Consolations)
9:30 a.m. Junior Greco-Roman – Session III (Round of 16/Consolations)
1:30 p.m. Cadet Greco-Roman – Session V (Finals/Medal Matches/Awards)
1:30 p.m. Junior Women – Session V (Finals/Medal Matches/Awards)
8 p.m. Junior Greco-Roman Session IV (Quarterfinals/Consolations)
8 p.m. Women’s Duals Session I

 

Saturday, July 22

9:30 a.m. Women’s Duals Session II
11 a.m. Junior Greco-Roman Session V (Semifinals and Consolations)
2:30 p.m. Junior Greco-Roman Session VI (Finals/Medal Matches/Awards)
2:30 p.m. Women’s Duals Session III

 

 

About the Author:

Owner & Operator of PA Power Wrestling • 2015 PA Wrestling "Person of the Year" • Former Central Dauphin Wrestler

Leave A Comment