State Dual Team Tournament’s Most Impressive Individual Results

Home/PA High School Wrestling News/State Dual Team Tournament’s Most Impressive Individual Results

Not only were the top teams in Pennsylvania going head-to-head but many of the State’s top ranking wrestler clashed inside the GIANT Center. We often see a limited of studs meeting as coaches bump line-ups around to secure the most team points but 2018 had multiple match-ups that turned heads. Two #1 ranked wrestlers fell and we saw at least 16 matches where both wrestler entered ranked top ten in the State. Below is a look at some of the notable results that will play a factor in the next rankings edition.

 

106 lbs.

#3 Gary Steen, (REYNOLDS) Dec #1 Jacob Blair, (MUNCY) 5-3

#NR Joe Porco, (DELAWARE VALLEY) Fall #22 Ruston Dzielak, (CUMBERLAND VALLEY) 2:52

#16 Kai Burkett, (CHESTNUT RIDGE) Dec #1 Jacob Blair, (MUNCY) 5-4

#13 Jimmy Baxter, (CANON MCMILLAN) Dec #18 Aiden Lewis, (CEDAR CLIFF) 9-3

 

113 lbs.

#16 Maximino Mendez, (COUNCIL ROCK SOUTH) Dec #12 Andrew Smith, (NAZARETH AREA) 3-2

#1 Beau Bayless, (REYNOLDS) Dec #3 Nate Smith, (BISHOP MCDEVITT) 3-1

#12 Andrew Smith, (NAZARETH AREA) Dec #15 Christian Fisher, (MIFFLIN COUNTY) 6-3

#16 Maximino Mendez, (COUNCIL ROCK SOUTH) Dec #12 Andrew Smith, (NAZARETH AREA) 3-2

 

120 lbs.

#4 Chase Shields, (BISHOP MCDEVITT) Dec #7 Andrew Ischo, (REYNOLDS) 3-2

#1 Logan Macri, (CANON MCMILLAN) Dec #3 Louis Newell, (SENECA VALLEY) 5-2

#7 @ 126 Sean Pierson, (NAZARETH AREA) Dec #12 Shane Hanson-Ashworth, (COUNCIL ROCK SOUTH) 5-1

#7 @ 126 Sean Pierson, (NAZARETH AREA) Dec #2 Doug Zapf, (DOWNINGTOWN WEST) 2-1

#7 @ 126 Sean Pierson, (NAZARETH AREA) Dec #7 Darren Miller, (KISKI AREA) 3-2

#9 Matt Lackman, (BETHLEHEM CATHOLIC) Dec #7 Darren Miller, (KISKI AREA) 3-2

#4 Brandon Meredith, (SPRING FORD) Dec #3 Louis Newell, (SENECA VALLEY) 6-5

#2 Doug Zapf, (DOWNINGTOWN WEST) Dec #9 Matt Lackman, (BETHLEHEM CATHOLIC) 3-1

 

126 lbs.

#21 Tyler McKinney, (CATHEDRAL PREPARATORY) Dec #20 Ken Hayman, (CANON MCMILLAN) 4-2

 

132 lbs.

#NR Jack Coulston, (BOILING SPRINGS) Fall #21 Izac Benson, (HUNTINGDON AREA)

#NR Andrew Stark, (CATHEDRAL PREPARATORY) Dec #8 Andrew Cerniglia, (NAZARETH AREA) 5-4

 

138 lbs.

#1 Ryan Anderson, (BETHLEHEM CATHOLIC) Major #4 Noah Levett, (KISKI AREA) 10-2

 

145 lbs.

#NR Tanner Rohaley, (CANON MCMILLAN) Dec #22 Kishawn Higgins, (CATHEDRAL PREPARATORY) 10-4

 

152 lbs.

#8 Jack Blumer, (KISKI AREA) Fall #5 Luca Frinzi, (BETHLEHEM CATHOLIC) 2:12

#4 Caleb Hetrick, (BROOKVILLE AREA) Dec #6 Cade Linn, (SOUTHERN COLUMBIA AREA) 6-1

#9 Corey Christie, (BURRELL) Dec #4 Caleb Hetrick, (BROOKVILLE AREA) 6-0

 

160 lbs.

#1 Carter Starocci, (CATHEDRAL PREPARATORY) Dec #3 Gerrit Nijenhuis, (CANON MCMILLAN) 3-1

 

195 lbs.

#13 Dorian Crosby, (CATHEDRAL PREPARATORY) Dec #3 Robert Spezza, (BETHLEHEM CATHOLIC) 5-4

 

220 lbs.

#3 Hunter Poust, (MUNCY) Dec #6 Austin Taylor, (BOILING SPRINGS) 6-3

#9 Landon Fisher, (HUNTINGDON AREA) Fall #1 Dominic DeLuca, (DERRY AREA) 4:52

 

285 lbs.

#17 John C Fulmer, (SOUTHERN COLUMBIA AREA) Dec #5 Colby Whitehill, (BROOKVILLE AREA) 8-6

 

About the Author:

Owner & Operator of PA Power Wrestling • 2015 PA Wrestling "Person of the Year" • Former Central Dauphin Wrestler

Leave A Comment