dapper-dan-logo2The Dapper Dan Wrestling Classic

has been around since 1975. Throughout it’s history the Classic has featured some of the Nation’s and World’s top amateur wrestlers. A special thanks to PA Power Wrestling’s Historian Tom Upson who compiled the following material. Visit the Dapper Dan Wrestling Classic Website here. Please send any errors and/or corrections to us at papowerwrestling@gmail.com

 

QUICK FACTS:

Current Through 2015 Classic

 

222 Different programs in Pennsylvania have competed in the Dapper Dan for Team Pennsylvania

 

The PA Schools with the most Team Pennsylvania participants in the Dapper Dan are as follows…

 

1.  Canon-McMillan – 14

2.  Easton – 13

3.  Nazareth – 12

3.  Northampton – 12

5.  North Allegheny – 11

6.  Connellsville – 9

6.  Bethlehem Catholic – 9

7.  Shaler – 8

7.  Shikellamy – 8

7.  State College – 8

7.  Trinity – 8

 

Below is an alphabetical list of all the programs who have had at least one participant in the Dapper Dan Classic for Team Pennsylvania since it’s inception in 1975. Also listed is the Pennsylvania wrestler’s opponent, their high school State, and the individual match outcome.

 

ABINGTON HEIGHTS – (1)

2010  Evan Craig  285# lost Bobby Telford DE  (F 3:38)

 

ALLENTOWN ALLEN – (1)

1985  Scott Scheicher  145# won Kip Kristoff IL  (11-6)

 

ALLENTOWN CENTRAL CATHOLIC – (1)

2002  Dave Rivera  160# lost Johnny Hendricks OK  (TF 19-4)

 

ALLENTOWN DIERUFF – (2)

1977  George Atiyeh  Hwt# won Dave Steffen MI  (F 3:09)

1981  Dennis Atiyeh   Hwt# won Andy Schwab NY  (18-17)

 

ALTOONA – (1)

1975  Steve Maurey  126# won Brian Evans OK  (10-3)

 

AVELLA – (1)

1978  Jeff Gordon  132# tied Tracy Kramer OK  (4-4)

 

BALD EAGLE AREA – (6)

1988  Doug Taylor  126# won Matt Casto UT  (6-4)

1989  Skip Pighetti  275# lost Shawn Hocker FL  (F 5:16)

1999  Mike Maney  125# won Cody Stites OK  (5-2)

1999  Jesse Reed  145# lost Ty Reynolds NC  (7-4)

2006  Mike Cook  215# lost Scott Bayer NE  (5-3)

2008  Quentin Wright  171# won Chris Spangler IL  (9-4)

 

BALD EAGLE NITTANNY – (2)

1980  Terry Williams  155# lost John Davis VA  (18-8)

1997  Trap McCormack  112# won Jeremiah Rogers VT  (12-6)

 

BANGOR – (1)

2003  Scott Heckman  135# lost Ryan Lang OH  (F 3:12)

 

BELLFONTE – (4)

1987  Todd Fishburn  98# lost Dan Vidlak OR  (10-0)

1991  Jim Thal  125# lost Mike Kendal NC  (9-6)

1996  Rob Weikel  140# lost Cole Sanderson UT  (11-9)

2010  Mitchell Port  125# lost Logan Steiber OH  (11-5)

 

BENTON – (6)

1989  Bryan Wenner  152# lost Travis Smith  FL  (8-6)

1991  Russ Hughes  140# won Jay Michael WV  (4-3)

1991  John Hughes  145# lost Chad Renner ND  (7-3)

2009  Corey Lear  152# lost R J Pena OR  (10-5)

2010  Michael Rhone  112# lost Ryak Finch AZ  (8-5)

2013  Zain Retherford  138# won Anthony Ashnault NJ  (2-1)

 

BETHLEHEM CATHOLIC – (9)

1976  Mike Brown  167# won Charlie Koz OH  (F5:26)

1979  Tom Bold  138# won Fritz Campbell MT  (F3:36)

1981  Bernie Brown  185# won Nick Gouletas IL  (3-1)

1989  Blayne Diacont  160# lost Gary Witherspoon WA   (14-5)

2008  Ziad Haddad  285# lost Eric Thompson IA  (6-2)

2012  Elliott Riddick  170# lost Kyle Crutchmer OK  (2-1 OT)

2013  Darian Cruz  120# lost Nathan Tomasello OH  (3-2)

2014  Zeke Moisey  126# lost Steven Micic IN  (13-4)

2015  Andrew Dunn  220# won Austin Myers KY  (3-1 OT)

 

BETHLEHEM FREEDOM – (2)

1975  Rich McIntyre  145# lost M. Reimnitz ND  (Inj Def)

1977  Bill Williams  145# lost John Hefner MD  (13-7)

 

BETHLEHEM LIBERTY – (5)

1976  Brian Staturn  155# win Gary Mendel KY  (16-12)

1980  James Bresnak  105# win David Washinton NE  (5-3)

1985  Gino Capuano  138# win Jeff Mustari FL  (3-2)

1999  Mario Stuart  112# lost Jason Powell OK  (13-8)

2010  Anthony Marino  119# lost Ty Mitch AZ  (12-11)

 

BERMUDIAN SPRINGS – (2)

1986  Trevor Byers  119# lost Joe Sloan OR  (8-7)

2014  Tristian Sponseller  195# lost Chip Ness GA  (12-9)

 

BIG SPRING – (3)

1976  Jack Campbell  Hwt# lost Jim Cutchall WA  (11-3)

1996  Rick Gilliam  275# lost J.R. Plienis MD  (7-6)

2008  Mallie Shuster  152# lost Alex Meade DE  (12-8)

 

BISHOP McDevitt – (1)

2015  David Pipa  120# lost Elijah Oliver IL  (5-4)

 

BISHOP O’HARA – (1)

1990  Mark McLafferty  160# lost Jason Sexton MO  (7-3)

 

BLAIRSVILLE – (1)

2007  Matt Moore  160# won Ben Sarbacker WI  (3-1)

 

BLOOMSBERG – (1)

2004  Steve Anceravage  152# lost Mike Poeta IL  (10-5)

 

BLUE MOUNTAIN – (1)

2010  Josh Kindig  140# lost Chris Villalonga  NJ  (6-2)

 

BOILING SPRINGS – (2)

2010  Joe Spisak  130# lost Jamie Clark OH  (3-1)

2015  Korbin Myers  126# lost Nick Piccininni NY  (3-1)

 

BRANDYWINE HEIGHTS – (1)

2003  Kyle Kemmerer  112# lost Brandon Tucker OK  (F 3:12)

 

BROCKWAY – (2)

2004  Scott Rendos  145# lost Trevor Chinn NY  (5-1)

2006  Andy Rendos  152# lost Darrion Caldwell NJ  (12-4)

 

BROOKVILLE – (2)

1993  Chuck Yale  145# lost Temoer Terry IV KS  (7-2)

1999  Jeremy Reitz  152# lost Drew Kelly IA  (7-4)

 

BURGETTSTOWN – (2)

1975  Bill Bertrand  185# won Shawn Whitcomb MI  (14-1)

1992  Jeff Abbott  189# won Danny Factir AZ  (12-7)

 

BURRELL – (3)

2003  Joe Makara  125# won Mack Reiter IA  (3-1)

2011  Travis McKillop  160# lost Bryce Hammond CA  (4-2 OT)

2015  Al Beattie  285# lost Zack Chakonis NJ  (F 1:35)

 

CANNON-MCMILLAN – (14)

1975  Butch Marino  105# lost George Kacavas MA  (3-2)

1983  Craig Dellorso  132# won Jeff Jordan OH  (5-4)

1985  Rob Benjamin  Hwt# won Jeff Ellis NY  (9-6)

1986  Ron Rothka  105# lost Scott Bates OK  (7-5)

1992  Brian Matusic  160# lost Damon McPherson OR  (11-6)

1994  Keilian O’Daniel  160# lost Chris Steele MN  (F 2:26)

1995  Mark Angle  125# won Rafael Vega VT  (9-3)

1996  Dave Monaghan  189# lost Damien Craighton DE  (TF 20-5)

1998  Brad Mockler  125# won Whitt Durden GA  (11-1)

2008  Colin Johnston  135# lost Mark Weber MI  (5-3)

2013  Connor Schram  126# lost Joey Dance VA  (2-1 RO)

2013  Cody Wiercioch  170# lost Zachary Beard OK  (7-4)

2014  Dalton Macri  120# won Nathan Boston KY  (9-0)

2014  Solomon Chishko  138# lost Joey McKenna NJ  (3-1)

 

CANTON – (1)

2008  Brock Parker  145# won Tony Jameson OH  (3-2)

 

CATASAQUA – (1)

1984  Matt Gerhard  119# won Ken Chertow WV  (4-3)

 

CEDAR CLIFF – (2)

1981  John Aumiller  112# lost Bob Deprospero VA  (5-4)

2004  Jared Royer  130# lost Nathan Morgan CA  (13-5)

 

CENTRAL BUCKS EAST – (1)

1982  Mark Sodano  112# won Mark Clayton MO  (7-4)

 

CENTRAL DAUPHIN – (4)

1979  Bob Haar  155# won Alan Lauchner OK  (12-5)

2008  Walter Peppelman  140# lost Jason Chamberlain UT  (11-4)

2010  Marshall Peppelman  160# won Nick Sulzer OH (1-0)

2014  Garrett Peppelman  160# won Ryan Bleese ND  (4-3)

 

CENTRAL MOUNTAIN – (3)

2010  Andrew Alton  145# won Joe Cozart FL  (9-4)

2010  Dylan Alton  152# lost Jackson Morse MI  (7-6)

2012  Brian Brill  160# won Zachery Brunson OR  (7-5)

 

CENTRAL YORK – (1)

1988  Scott Kinclig  98# lost Jason Buxton SD  (9-2)

 

CHARTIERS HOUSTON – (3)

1983  Phil Mary  112# won Hans Houser NJ  (11-1)

1984  Patsy Vulcano  132# won David Olmstead WA  (F 0:49)

1994  Corey Walker  275# lost Jeff Holtry UT  (F 5:32)

 

CHARTIERS VALLEY – (3)

1975  Bill Amelio  155# lost Mark Churella MI  (14-7)

1998  Mike Minella  171# lost Scott Owen NM  (15-6)

2003  Mark McKnight  119# won Eric Sanders MN (14-6)

 

CLARION – (2)

1991  Pat Wiltinger  275# won Tolly Thompson IA  (8-5)

1997  John Bachman  189# lost Jeff Knupp OH  (16-5)

 

CLAYSBURG-KIMMEL – (1)

2002  Jarrett Musselman  135# lost Teyon Ware OK  (9-3)

 

CLEARFIELD – (6)

1975  Mike Gill  132# lost Chris Conkwright VA  (5-2)

1986  Todd Williams  98# draw Mark Pusteinik IL  (9-9)

1986  Scott Collins  126# won Duane Martin NB  (16-7)

1986  Mike Owens  185# lost Doug Watson OK  (3-1)

2005  Brad Pataky  119# won Franklin Gomez FL  (3-1)

2009  Sean Owen  285# lost Eloheim Palma NC  (5-3)

 

COASTSVILLE – (1)

2014  Mike Boykin  220# vs. Kyle Snyder MD

 

COMMODORE PERRY – (1)

1998  Nevada Walker  152# won Luke Becker MN  (19-17 OT)

 

CONNELLSVILLE – (9)

1991  John Richey  130# lost Bill Zadick MN  (4-2)

1993  Kevin Saniga  119# lost Dennis Kitko FL  (8-5)

1994  Bran Martin  152# won Jason Townsend MD (11-8)

1995   Justin Martin  135# won Jesse Young MT  (1-0)

2001  Dewitt Driscoll  135# won Mark Manchio NJ  (F 3:59)

2001  Ron Doppelheuer  140# lost Alex Triapelle CA  (8-6 OT)

2004  Jarrod King  160# won Steve Luke OH  (3-1)

2005  Steve Bell  130# lost Adam Frey  (F 4:59)

2006  Ashtin Primus  135# lost Lance Thompson OK  (F 1:44)

 

CONNEAUT LAKE – (1)

1986  Bill Kuhn  145# won Mike Murdoch MI  (8-5)

 

CONRAD WEISER – (1)

2001  Evan Sola  125# lost Cory Cooperman NJ  (7-1)

 

COUDERSPORT – (1)

1989  Tom Storey  189# lost Adam Mariano NY  (20-6)

 

COUNCIL ROCK – (3)

1977  C.D. Mock  126# won Mark Iacovelli NY  (13-8)

1994  Scott Stay  189# won Casey Strand CA  (13-9)

2001  Rocky Mantella  152# won Matt Nagel MN  (7-4)

 

COUNCIL ROCK NORTH – (1)

2010  Jamie Callender 189# lost Mike Evans NJ  (8-5)

 

COUNCIL ROCK SOUTH – (5)

2005  Rick Rappo  112# lost Rollie Peterkin NJ  (4-0)

2006  Mike Rappo  130# won Jordan Frishkorn VA  (10-5)

2008  Mark Rappo  112# lost B.J. Futrell IL  (7-0)

2010  Joshua Dziewa  135# won Ryan Nieman MI  (14-5)

2012  Billy Rappo  113# lost Jarred Brooks IN  (8-5)

 

CRESTWOOD – (1)

2004  Joe Kemmerer  119# lost Charlie Falck MN  (4-3)

 

CUMBERLAND VALLEY – (5)

1981  Matt Haak  155# lost John Johnson OK  (21-6)

2000  Jon Sauve  189# lost Travis Pascoe WA  (2-1 RO)

2006  Billy Chamberlain  119# lost Ben Ashmore TX  (5-0)

2009  Joey Napoli  145# won Kendrick Sanders FL  (7-0)

2014   T.C. Warner  152# lost Bryce Brill IL  (5-1)

 

CURWENSVILLE – (2)

1983  Brian Irwin  105# lost Joe Van Dinter WI  (F 2:45)

2005  Nate Sipes  215# lost Jared Rosholt OK  (10-2)

 

DALLASTOWN – (2)

1983  Mark Noll  126# won Tim Balzeski MI  (11-9)

1993  Neil Barnes  160# lost Joe Williams IL  (17-7)

 

DANVILLE – (1)

1984  Jim Martin  98# won Jim Sanchez WY  (F 5:37)

 

DELAWARE VALLEY – (1)

2008  Joe Kennedy  189# lost Romero Cotton KS  (6-3)

 

DELONE CATHOLIC – (1)

2003  Dana Gingerich  130# lost Daniel Fishkorn VA  (16-6)

 

DERRY – (4)

2000  Mike May  125# lost Paul Collum IL  (F 5:50)

2007  Troy Dolan 119# won Zach Sanders MN  (4-1)

2011   Travis Shaffer 135# won Hunter Stieber OH  (7-2)

2012  Jimmy Guilibon  126# won Cory Clark IA  (10-3)

 

DOVER – (1)

1983  Shaun Smith  138# draw William Taylor OR  (5-5)

 

DOWNINGTOWN – (1)

1998  Mark Conley  130# lost Steve Bradley IN  (5-3)

 

DUBOIS – (1)

1999  Garrett Bontempo  160# won Troy Owen NM  (6-3)

 

EAST JUNIATA – (1)

1975  Jan Hockenbrock 167# lost Keith Stearns NY  (8-4)

 

EASTON – (13)

1976  Henry Callie  98# won Mike Farina IL  (5-2)

1977  Bob Weaver  98# won Mike Weldenbush NJ  (F 0:50)

1980  John Cuvo  98# won Raymon Molina AZ  (19-8)

1981  Randy Ascani  119# won Gary Silva MI  (16-7)

1985  Jack Cuvo  105# won Chris Gelvin OH  (17-7)

1990  Moss Grays  145# won Jeff Theiler IA  (4-3)

1997  Chris Kelly  119# lost Matt Holman OK  (11-6)

1997  Brian Snyder  135# lost Mike Zadick MT  (5-3)

1997  Jamare Billman  140# won John Mark Bentley NC  (8-6)

2000  Jake Giamoni  135# won Josh Ballard NM  (12-4)

2001  Gino Fortebuono  130# lost Harry Lester OH  (9-2)

2008  Kegan Handlovic  119# lost Thomas Williams CA  (1-1 TB)

2008  Jordan Oliver  130# won Tyler Graff CO  (3-1 SV)

 

EAST PENNSBORO – (1)

1978  Mike Euker  Hwt# lost Steve Williams CO  (13-1)

 

ELIZABETHTOWN – (1)

1987  Tom Miller  126# won Danny O’Brien IL  (11-5)

 

ELMER L. MEYERS – (6)

1978  Frank Castrignono  138# lost Andre Metzger MI  (12-5)

1978  Charles Wysocki  167# won Scott Luschen KS  (13-4)

1980  Jay Patterson  119# won Barry Davis IA  (9-8)

1982  Todd Moules  Hwt# lost Larry Eide MO  (9-5)

1987  Tim Casey  112# lost Keith Nix OK  (13-7)

1991  Fred Fabrini  119# lost Dusty Mauldin OK  (5-4)

EMMAUS – (1)

2005  Ryan Reiss  275# won Drake McCoy GA  (3-2)

EPHRATA – (3)

1991  Jason Frable  103# won Aaron Flack OR  (F 3:24)

1991  Chad Brennerman  160# won Scott Hage GA  (10-8)

1997  Pete Mielnik  275# lost Jeff Boyle KA  (6-4)

ERIE ACADEMY – (1)

1988  Melvin Crosby  Hwt# won Chuck Weaver OK  (5-2)

ERIE PREP – (4)

1978  Jeff Scibetta  98# won Roger DeSart IA  (8-7)

1980  Kevin Darkus  112# won Don Haddad CO  (10-4)

1982  Todd Nighman  126# lost Jim Jordan OH  (9-8)

1996  Rob Loper  125# won Todd Beckerman MD  (5-4)

ERIE MCDOWELL – (1)

2012  Steve Spearman  138# lost John Meeks IA  (3-2 UTB)

ERIE TECH – (6)

1976  Chris Cooley  132# won Leroy Smith OK  (9-8)

1978  Dean Smith  119# lost Robert Bury NY  (14-8)

1979  Nate Carr  145# won Wade Baker OR  (F 3:46)

1980  R.J. Costello  167# lost Dennis Limmex WI  (F 3:40)

1983  Solomon Carr  145# won Keith Walton OK  (8-3)

1983  Craig Costello  167# won Chuck Kearney OR  (12-6)

FOREST HILLS – (1)

2013  Cody Law  160# lost Isaiah Martinez CA  (20-8)

FRANKLIN – (2)

1998  Cory Ace  135# lost Jared Lawrence ID  (TF 18-2, 4:37)

1999  Josh Moore  119# lost Luke Eustice MN  (10-2)

FRANKLIN REGIONAL – (4)

2011  Nico Megaludis  125# won Conner Youtsey MI  (9-3)

2015  Devin Brown  113# won Jabari Moody IL  (13-4)

2015  Mike Kemerer  145# won Max Thomson IA (6-3)

2015  Josh Shields  160# lost Joe Smith OK  (3-2)

FREEDOM – (1)

2004  Kurt Brenner  171# lost Blake Maurer IN  (8-6 RO)

GARDEN SPOT – (1)

2002  Steve Borja  171# lost Matt Herrington NY  (10-4)

GETTYSBURG – (1)

1995  Ken Haines  189# lost Sean Hage GA  (10-2)

GOVERNOR MIFFLIN – (2)

2007  Corey Houser  125# lost John Starzyk IL  (4-2)

2015  Jan Johnson  195# lost Lance Benick MN  (3-2)

GREENSBURG SALEM – (6)

1978  Ken Parsley  145# lost Roger Frizzell OK  (13-5)

1990  Brian Kapusta  103# won Robert Caton (TF 21-5, 4:07)

1992  Jeff Kapusta  112# lost Sheldon Thomas DE  (8-5)

1995  Vertus Jones  171# lost Brandon Eggum MT  (7-6)

2000  Greg Jones  160# won Steve Forrest VT  (8-3)

2005  Donnie Jones  160# lost David Erwin OH  (14-6)

GREENVILLE – (4)

1976  Norman Walker  185# lost Dave Severn MI  (F 4:44)

1991  Craig Thurber  171# lost Chad Nelson MN  (11-7)

1996  Terry Claypool  160# lost John McGhee OH  (17-8)

2012  Cody Copeland  152# lost Brian Realbuto NY  (6-1)

GROVE CITY – (4)

1980  Mike Bell  138# lost Kenny Monday OK  (15-5)

1993  Tom Tomeo  130# won Jeff McGinness IA  (6-4)

2009  Caleb Kolb  171# won Alec Ortiz OR  (8-3)

2012  Wesley Phipps  182# lost Jordan Rogers WA  (F 4:44)

HAMPTON – (2)

1993  Jason Robison  189# won Ryan Resel SD  (10-4)

2013  Jake Hart  195# won Broc Berge MN  (2-1)

HANOVER – (2)

2004  Gary Mayfield  112# lost Kyle Turnbull WV  (8-2)

2014  Ian Brown  132# lost Josh Alber IL  (3-2)

HARBORCREEK – (1)

1993  Jeff Catrabone  152# lost Matt Suter NJ  (3-2)

HARRISBURG – (1)

1997  Mike Kahn  103# won Adam Borrego NM  (8-6 OT)

HARRY S TRUMAN – (1)

1982  Frank Bing  98# won Phil Ogen WA  (6-0)

HATBORO-HORSHAM – (1)

1976  Dennis Merriam  126# won Alvero Finn AZ  (F 3:23)

HAZELTON – (1)

1981  Gary Kaschak  132# lost Joe Gibbons IA  (8-7)

HEMFIELD AREA – (5)

1990  Mike Kirkling  HWT# won Ron Severn MI  (9-5)

1997  Brian Burrows  145# won Joe Carr Jr. KY  (F 2:45)

1997  Vince DeAugustine  160# lost Ty Wilcox CA  (7-5 OT)

2009  Jake Kemerer  160# won Dallas Bailey OK  (5-2)

2015  Sam Krivus  138# lost Davion Jeffries OK  (3-0)

 

HERSHEY – (1)

1998  Josh Snyder  275# lost Garrett Lowney WI  (TF 18-1 5:08)

HICKORY – (1)

1977  Glenn Maxwell  112# lost Tom Husted NJ  (16-4)

HOLLIDAYSBURG – (1)

1999  Eric Frick  130# won Brandon Lehman NY  (F 3:37)

HONESDALE – (1)

2005  Josh Anone  189# lost Patrick Bond VA  (3-1)

HUGHESVILLE – (1)

1989  Steve Budman  135# won Chris Henderson MI  (6-3)

HUNTINGDON – (1)

1988  Jason Shea  132# lost Chris Owens ID  (7-5)

IMMACULATE CONCEPTION – (1)

1978  Tom Morrell  185# lost Joe Dahlhausen OH  (F 4:33)

JAMESTOWN – (1)

1995  Tim Ault  145# lost Cory Wallman SD  (9-4)

JEANETTE – (2)

1977  Randy Brasco  138# lost Phil Anglim OH  (9-5)

1985  Derrick Hall  132# won Steve Strauss OH  (F 3:37)

JEFFERSON MORGAN – (2)

1992  Cary Kolat  135# draw Steve Bono FL  (4-4)

1995  Travis Makel  130# lost Scott Schatzman MO  (1-0)

JOHNSTON – (1)

1984  Carlton Haselrig  Hwt# won Shawn Johnson CO  (11-7)

JUNIATA VALLEY – (1)

2006  Garret Scott  140# won Curtis Salazr NE  (F 4:09)

JUNIATA – (2)

1988  Dave Hart  155# won Aaron Schetter OH  (8-3)

2012  Zach Bietz  145# lost Jason Tsirtsis IN  (13-4)

KANE – (1)

1986  Duane Blankenship  138# won David Rowe SD  (14-5)

KEYSTONE OAKS – (1)

2009  Anthony Zanetta  112# won Robert Dyar AL  (Inj Def 2:05)

KISKI SCHOOL – (1)

2011  Evan Henderson  140# won Cam Tessari OH  (5-4)

KITTANNING – (1)

2014  Jason Nolf  145# won Tyler Berger OR  (8-5)

LAKE LEHMAN – (1)

2005  Matt Dragon  145# lost Brent Metcalf MI  (8-7)

LANCASTER – (1)

1982  Mike Gardner  167# lost John Laviolefte OK  (12-8)

LANCASTER CATHOLIC – (1)

2014  Stephen Loiseau  170# lost Bo Nickal TX  (14-9)

LAKEVIEW – (1)

1987  Rod Wright  185# won Kirk Marnmen IL  (2-1)

LATROBE – (3)

2007  Ryan Goodman  145# won Seth Vernon OK  (4-3 OT)

2009  Joey Walters  135# lost David Taylor OH  (F 3:28)

2014  Zach Zavatsky  182# won Joel Dixon OK  (3-1 OT)

LEBANON – (1)

1975  Bob Bickleman  Hwt# lost Don Meyer WI  (F 1:25)

LEWISBURG – (1)

2008  Derek Reber  125# lost Brian Owen WA  (7-3)

LINE MOUNTAIN – (2)

1997  Mike Shingara  152# lost Joe Heskett OH  (8-7)

2009  Jon Fausey  189# won Chris Perry OK  (4-3)

LOCK HAVEN – (3)

1975  John Eichenlaub  138# lost Frank DeAngelis NY  (6-3)

1989  Steve Knouse  130# lost Mark Ferguson OK  (12-6)

1990  Pete Rinella  112# won Thomas Yamamoto WA  (12-4)

LOWER DAUPHIN – (1)

1999  Jacob Lininger  189# won Willie Gruenwald OK  (12-3)

LOWER MARION – (1)

1992  Chris Potter  145# won Rob McMinn AZ  (8-6)

LOYALSOCK – (2)

2000  Chris Fleeger  119# won Dante Lewis (TF 15-0)

2004  Isaiah Britton  140# lost Alex Tsirtsis IN  (6-4)

MAHANOY – (1)

1982  James Trusky  185# lost Brian McCracken AZ  (TF 21-3)

MANHEIM CENTRAL – (6)

1987  Scott Henry  155# won John Harms WI  (9-5)

1991  Scott Auker  135# lost Jerry Best OK  (13-4)

1994  Troy Barbush  140# lost Jim Johnson OH  (5-3)

1995  Jason Parmer  275# lost Kelly Greg OK  (7-4)

1997  Joe Dougherty  171# lost Cael Sanderson UT  (F 4:55)

2008  Jordan Enck  215# won Tyrell Fortune OR  (6-3)

MARION CENTER – (2)

1998  Cam Piocus  119# won Richard Maynes KS  (6-4)

2004  Joe Neese  275# lost Matt Fields IA  (11-2)

McCASKEY – (1)

1992  John Garcia  103# lost Tyson Rondeau AZ  (8-4)

McGUFFEY – (3)

1996  Jeremy Hunter  119# won Eric Juergens IA  (8-3)

1996  Eric Pizzi  145# lost Tim Williams IL  (F 5:12)

1999  Nick Richmond  171# lost Jason Potter IL  (10-6)

MEADVILLE – (3)

1984  Doug Stanford  112# lost Cory Baze OK  (5-1)

1986  Mike McHenry  167# won Mike Lantz WV  (15-5)

2000  Dusty Heist  171# won Eric Bradley NJ  (11-2)

METHACTON – (3)

1980  Jon Moser  132# lost Glenn Goodman FL  (12-4)

1982  Chuck Murray  155# lost Greg Elinsky OH  (17-7)

1993  Dan Covata  140# won Doug Moore WV  (7-3)

MEYERSDALE – (2)

1988  David Warnick  105# won Michael Peterson NY  (1-0)

1989  Michael Warnick  125# won Dan Smith RI  (9-8)

MIFFLINBURG – (1)

1979  Scott Lynch  119# lost Shelby Stone OK  (7-2)

MIDDLETOWN – (1)

2007  Tyler Nauman  130# won Kellen Russell NJ  (9-5)

MILTON – (3)

1977  Charles Heller  187# draw Jeff Steubing OR  (5-5)

1993  Bob Crawford  125# won Shane Hanson ID  (5-2)

2013  Ryan Solomon  220# won Frank Mattiace NJ  (2-1 RO)

 

MONTGOMERY – (1)

1980  Ty Hall  185# won Greg Perrotta RI  (F 4:14)

MOSHANNON VALLEY – (1)

1978  Mark Dugan  112# won Chris Whalen IL  (27-10)

MOUNT LEBANON – (6)

1975  Dan Perri  112# won Chuck Davis OH  (7-1)

1975  Shawn Griffith  119# won Lou Chapman NJ  (3-1)

1978  Phil Peckick  155# lost Chris Leichtweis NY  (4-1)

1982  Bill Perri  105# won Dan Werner MN  (14-3)

1987  Kurt Angle  Hwt# won Joe Zito NY  (5-4)

2015  Kellon Stout  182# lost Myles Martin MD  (12-4)

MOUNT PLEASANT – (3)

1984  Joe Yancosky  105# lost Mike Guthrie IA  (6-5)

1998  Rob Waller  160# lost Shane Roller OK  (6-2)

2000  Justin Spates  119# won Chris Rodrigues GA  (3-2)

MOUNT UNION – (2)

1988  Troy Sunderland  145# lost Charlie Ray Miller OK  (8-7)

2003  Josh Kirsch  215# lost Jared Villers OH  (7-3)

MOON – (3)

1977  Mark Barrett  155# lost Dave Schultz  (F 4:39)

1983  Dan Buzza  98# draw Mark Adkins OH  (6-6)

1992  Wally Wickline  275# lost Luke Fickell OH  (FALL)

MUNCY – (1)

2011  Ryan Hembury  189# lost Morgan McIntosh CA  (F 2:59)

NAZARETH – (12)

1990  Mike Miller  152# won Shaon Fry MO  (11-8)

1992  Ryan Nunamaker  130# won Jim Guzzio CT  (5-3)

1994  Mark Getz  135# lost Oscar Wood OR  (8-6 OT)

1994  Dan Tashner  125# lost Willie Wineberg OH  (3-2)

1996  Eric Kelly  103# lost Shaun Smith OH  (9-4)

1999  Steve Itterly  275# lost Lance Tolstedt NE  (15-10)

2001  Travis Frick  171# lost Shane Webster OR  (14-6)

2005  Joe Caramanica  140# lost Cyler Sanderson UT  (13-4)

2007  David Crowell  189# lost Clayton Foster ID  (5-3)

2007  Tim Darling  152# lost Albert White IL  (5-3)

2011  Zach Horan  130# lost Jesse Thielke WI  (8-3)

2013  Aaron Bradley  285# won Brooks Black NJ  (3-1 OT)

NESHAMINY – (2)

1984  Ed Curran  126# won Maurice Hernandez NV  (10-8)

2000  Mike Pirozzola  145# won Travis Shufelt WI  (4-2)

NESHAMINY MAPLE POINT – (1)

1979  John Reich  167# won John Zito NY  (F 5:30)

NEW OXFORD – (1)

2011  Jordan Conaway  112# won Evan Silver NJ  (3-2)

NEWPORT – (2)

1993  Damion Jones  171# lost Grant Johnson MD  (3-2)

2001  Adam Smith  119# lost Nick Simmons MI  (F 4:31)

NORRISTOWN – (1)

2013  Zach Fuentes  113# won Paul Mascarenas NM  (3-2)

NORTH ALLEGHENY – (11)

1983  Chris Leon  185# lost Mike Davies OH  (6-1)

1985  Doug Wyland  112# won Chris Bollin KS  (10-6)

1990  Ty Moore  119# won T.J. Jaworsky  (F 0:38)

1990  Mike Johns  130# lost Jody Staylor VA  (13-5)

1990  Jamie Kyriazis  135# won Seth Richards VA  (15-2)

1990  Ken Bauer  171# won Seamus Lyman NY  (10-4)

1995  Teague Moore  119# won Cody Sanderson UT  (3-1)

2002  Tom Parks  275# won Mike Behnke IL  (F 5:11)

2003  Jake Herbert  189# lost Roger Kish MI  (F 5:47)

2007  Rob Waltko  171# lost Mike Benefiel IL  (5-2)

2009  Joe Waltko  130# lost Tony Ramos IL  (6-2)

NORTHAMPTON – (12)

1984  Sean Finkbeiner  145# won Tim Krieger IA  (14-5)

1989  Mike Recker  119# lost Monte Trusty ND  (11-3)

1991  Chad Billy  112# won Mike Patierno FL  (F 4:20)

1992  Joe Reuben  125# draw Mike Mena IL  (5-5)

1993  Mike Tomsic  112# lost Tim Dernian OH  (18-3)

1994  Whitey Chlebove  130# won Chris Currier MT  (F 5:31)

1995  Dennis Liberto  103# won Marty Kusick MD  (7-5)

2000  Ryan McCallum  130# lost Brad Metzler NE  (3-0)

2003  Jeff Ecklof  145# lost C.P. Schlatter OH  (1-0)

2004  Josh Haines  189# won Jed Wade AK  (1-0)

2004  Jon Oplinger  215# lost Joe Dennis OH  (9-6)

2005  Joey Ecklof  152# lost Dustin Schlatter OH  (5-2)

NORTHERN YORK – (2)

1981  Martin Walsh  98# lost Darryl Cuffee VA  (7-2)

2003  Tyler Rees  275# lost Grant Miller IL  (8-2)

NORTHERN BEDFORD – (1)

1977  Jan Clark  105# won Dave Fischer OH  (F 4:34)

NORTHERN LEBANON – (1)

2001  Jim Collins  112# lost Kyle Ott OH  (F 4:42)

NORTHERN LEHIGH – (1)

1995  Jeremy Dogmautis  112# won Jonathan Archuleta CO  (5-3)

NORTH HILLS – (1)

1996  Chris Fertig  152# lost Dave Kjeldgaard IA  (F 4:14)

NORTH PENN – (4)

1983  Jim Kwortnik  155# lost Jon Cardi NY  (3-1)

1989  Chris Kwortnik  160# won Darrien Gordon OK  (9-0)

1992  Josh Henson  171# lost Miguel Spencer OK  (7-6)

2003  Zac Fryling  160# lost Mark Perry NJ  (9-1)

NORTH SCHUYLKILL – (4)

1984  Joe Cesari  138# lost Lenny Bernstein MD  (2-0)

1989  Chris Richard  103# lost Frank Fronhofer NY  (6-5)

1989  Randy Reidler  112# lost Sam Hensen MO  (8-7)

1989  Mark Cesari  145# won Chad Cassidy NJ  (12-7)

NORTH STAR – (1)

2012  Nick Roberts  120# lost George DiCamillo OH  (10-5)

NORTHWESTERN LEHIGH – (1)

2009  Evan Yenolevich  125# won Ryan Mango MO  (7-6)

OCTORARA – (1)

2006  Mike Letts  171# lost David Craig FL  (5-3)

OIL CITY – (1)

1994  Brett Ruth  171# lost Mark Smith OK  (17-6)

OLEY VALLEY – (1)

2002  Jeremy Walsh  130# won Burke Barnes WA  (F 0:55)

OXFORD – (1)

2003  Josh Weitzel  171# lost Brent Parkey OK  (3-2)

PARKLAND – (4)

1994  Matt Roth  112# won Danny Vega AZ  (6-4)

1998  Derek Jenkins  145# won David Miller NE  (5-0)

2011  Mike Ottinger  152# won Destin McCauley MN  (6-4)

2014  Ethan Lizak  113# won Brent Fleetwood DE  (2-1)

PEN ARGYL – (3)

2000  Robert Rebmann  112# won Terrance Thompson SC  (9-3)

2007  Richie Smith  285# lost Dom Bradley MO  (Inj Def)

2013  Michael Racciato  145# lost Ben Whitford MI  (7-3)

PENN HILLS – (3)

1988  John Dasta  138# won Steve Hoffman WI  (6-0)

1990  Mike Kraft  189# won Pat DeCamillis CO  (11-4)

2015  Te’Shan Campbell  170# lost Fox Baldwin FL  (6-4)

PENNSBURY – (2)

1992  Kip Kiefer  119# won Derek Moscovic MI  (16-4)

1996  Chuck Conner  112# won Brian Slater WI  (F 1:53)

PENN TRAFFORD – (1)

2009  Shane Young  119# won Tyler Cox WY  (8-3)

PETERS TOWNSHIP – (1)

1993  Drew Spencer  135# lost Shane Bowman VA  (FALL)

PHILLIPSBURG-OSCEOLA – (4)

1976  Jeff Fahr  112# lost Roger Jore MT  (9-5)

1976  Tim Bainey  119# won Ed Johnson MA  (16-4)

1984  Mark Sidorick  167# won David Lee CA  (9-4)

2000  Jon Condo  Hwt# won Mike Faust  (5-4 RO)

PHOENIXVILLE – (1)

1976  Jeff Below  138# lost Scott Trizzino IL  (12-5)

PITTSBURGH CENTRAL CATHOLIC – (2)

2012  Perry Hills  195# lost Gage Harrah IL  (5-3)

2015  Vincenzo Jospeh  152# won Fredy Stroker IA  (14-4)

PITTSTON – (1)

2000  Jason Woodall  152# won Nate Baker MN  (8-4)

PLUM – (4)

1990  Steve Cassidy  140# won Jim Carazola FL  (7-3)

1991  Brian Cippolone  152 lost Wade Short MN  (3-2)

1993  Bill Closson  275# won Michael Perrine MO  (8-7)

2002  Matt Cassidy  189# lost Kurt Backes NJ  (7-5)

PLYMOUTH WHITEMARSH – (1)

2011  John Staudenmayer  171# lost Logan Storley SD  (3-1)

PORT ALLEGHANY – (1)

1988  Dale Budd  167# won Ricky Gullett FL  (5-0)

POTTSTOWN – (1)

1980  Jeff Green  Hwt# lost Steve Wilbur IA  (11-4)

QUAKERTOWN – (1)

2006  Pat Flynn  189# won Keith Dobish NJ  (3-1)

REDBANK VALLEY – (1)

2008  Jonathan Brothers  160# lost Jason Welch CA  (22-11)

RED LAND – (3)

1981  John Worley  105# won Gilbert Sanchez WY  (10-3)

1995  Brad Bush  152# won David Hughes NJ  (F 1:17)

2002  Brian Baglio  125# won Darrell Vasquez CA  (F 5:45)

REYNOLDS – (7)

1979  Kevin Klasic  185# draw Jeff Wilson WA  (6-6)

1994  Jonathan Hazi  103# won Chad Juhl VA  (8-2)

1995  Casey Taylor  140# lost Kasey Gilliss ND  (6-3)

2001  Justin Nestor  145# lost Marcus LeVesseur MN  (5-3 OT)

2006  Matt Dunn  145# lost J.P. O’Conner NY  (9-3)

2011  Mason Beckman  119# won Earl Hall FL  (5-2)

2013  Austin Matthews  152# won Jake Short MN  (8-2)

RICHLAND – (1)

2012  John Rizzo  220# won Josh Marchok IL  (3-2)

RIDGEWAY – (1)

1999  Dave Predko  103# won Joel Walsh NY  (F 5:18)

SALISBURY – (2)

1986  John Fidelibus  132# draw Jeff Dernlan OH  (5-5)

2000  Matt Roncolato  140# won Clark Shouse OK  (4-3)

SAUCON VALLEY – (4)

1976  Jim Zenz  105# won Kurt Beinlich MI  (8-0)

1976  Rich Rodriquez  145# won King Mueller IL  (F 4:58)

1977  Jerry Rodriquez  185# won Dave Fitzgerald IA  (F 3:09)

2009  Brandon Palik  215# won Orlando Scales OH  (F 3:59)

SELINGSGROVE – (1)

2010  Spencer Myers  215# won Trevor Rupp ID  (3-1)

SENECA – (1)

1996  Mike Wroblewski  130# lost Mike Lightner OK  (9-3)

SENECA VALLEY – (1)

1982  Rich Barron  132# lost Greg Randall IA  (13-10)

SCHUYLKILL VALLEY – (2)

1987  Peter Horst  132# won Charlie Dotson NM  (10-2)

1998  Jake Stork  140# won Hannon Hisek SD  (14-8)

SHADY SIDE ACADEMY – (3)

2001  Ric San Doval  Hwt# lost Steve Mocco NJ  (6-3)

2009  Dane Johnson  140# lost Eric Grajales FL  (F 4:42)

2010  Matthew Cunningham  171# lost Nick Visicaro NJ  (10-5)

SHALER – (8)

1979  Kraig Nellis  112# lost Mark Zimmer OH  (12-7)

1979  Bob Siar  132# won Chaz Richards OK  (13-12)

1981  Ken Nellis  138# won Leo Bailey OK  (11-2)

1982  Kyle Nellis  119# won Al Palachio NY  (F 4:42)

1996  Shaun Shapert  135# lost Damion Logan NJ  (9-3)

2001  Troy Letters  160# won Derrick Brown OK  (12-3)

2003  Taylor Letters  152# lost Eric Tannenbaum IL  (F  0:43)

2007  Nick Nelson  140# won Luke Silver TX  (5-2)

SHARON – (2)

1998  Eric Mausser  189# lost Juston Ruiz UT  (7-4)

2007  Kellan Harris  215# lost Cody Gardner VA  (13-5)

SHIKELLAMY – (8)

1985  Tony Reed  119# won Mark Schwab IA  (14-9)

1985  Paul Gemberling  126# lost John Epperly VA  (9-3)

1987  Bob Supsic  105# lost Corey Jones KS  (9-1)

1987  John Gemberling  138# lost Ken Ramsey OH  (5-4)

1988  Brad Herb  112# lost Nick Purier MO  (11-1)

1991  Jeff Walter  189# won Pat Lynch NJ 10-5

1992  Brian Leitzel  140# won Matt Slutzky MD  (9-3)

1996  Curt Reid  171# lost Brad Vering NE  (6-5)

SOLANCO – (2)

1993  Tony Mendez  103# lost Justin Klein OR  (5-4)

2014  Thomas Haines  285# vs. Nick Nevills CA

SOUTHERN COLUMBIA – (2)

1988  Jerry Marks  185# won Brad Krouse TX  (13-12)

1999  P.J. Sargent  140# won Mike Johnson OK  (7-4)

SPRING GROVE – (1)

2006  Brian Polashuk  125# lost Henry Cejudo CO  (6-4)

STATE COLLEGE – (8)

1975  Mark Richard  98# lost Steve La Scala OH  (7-3)

1981  Eric Brugal  167# draw Todd Northup NY  (7-7)

1983  Scott Pifer  119# won Steve Knight IA  (14-5)

1984  Rob Koll  155# won Jeff Cardwell OR 6-3

1999  Harley Anderson  135# won Shad Washburn FL  (11-8)

2002  Matt Storniolo  145# won Trent Paulson IA  (6-4)

2002  Nathan Galloway  152# lost Zach Esposito NJ  (7-5 OT)

2003  Matt Kocher  145# lost Ryan Davis NJ  (9-1)

STEELTON HIGHSPIRE – (1)

1979  Tony Elhajj  Hwt# lost Joe Guinn CA  (14-4)

STROUDSBURG – (1)

1987  Dave Zettlemoyer  167# draw Travis Gittins UT  (5-5)

SUSQUEHANNA TOWNSHIP – (2)

1989  James Rawls  140# won Todd English WI  (4-3)

2012  Averee Robinson  285# lost  Doug Vollaro FL  (5-1 OT)

SUSQUENITA – (1)

1984  Dave Parrish  185# lost Charlie Sheretz NE  (F 1:39)

TAMAQUA – (1)

2011  Garth Lakitsky  215# won Andrew Campolattano NJ  (Inj Def 2:43)

TRINITY (CAMP HILL) – (1)

2013  Ryan Diehl  132# lost Dean Heil  (6-1)

TRINITY – (8)

1977  Ken Evans  132# lost Kyle Grunwald NY  (5-4)

1979  Tom Sams  126# lost Jeff Kerber IA  (8-6)

1980  Dan Oliverio  145# draw Lou Ciapparelli MD  (3-3)

1986  Mike Ferrari  112# won Bret Maughn IN  (10-5)

1987  Bob Truby  119# won Jeff Prescott NY  (2-0)

1992  Damon Brown  152# lost Jaacob Newby OK  (10-9)

1998  Andy Migyanko  112# won T.J. Hill MO  (4-3)

2005  Dan Burkholder  135# lost Brandon Rader WV  (1-0)

TYRONE – (1)

1985  Ken Myers  98# lost Chris Hoffman IA  (7-6)

UNIONTOWN – (1)

1985  Jeff Spinetti  185# draw Chris Schojan NY  (3-3)

UPPER DARBY – (1)

2001  Joel Edwards  189# won Jake Rosholt ID  (Inj Def)

UPPER DUBLIN – (1)

1978  Bill Marino  126# won Jerry Kelly IL  (F 5:40)

UPPER PERKIOMEN – (5)

1990  Brad Rozanski  125# draw Bobby Janisse OR  (7-7)

2004  Darren Kern  135# lost Angel Cejudo AZ  (F 1:49)

2006  Brent Fiorito  160# lost Mack Lewnes MD  (3-2 OT)

2007  Chris Sheetz  112# won Eric Olanowski VA  (10-8)

2007  Zack Kemmerer  135# won Max Shanaman NJ  (3-1)

UPPER SAINT CLAIR – (2)

1995  Tom Bogan  160# won Issac Wood OR  (7-6)

2012  Mackenzie McGuire  132# lost Zane Richards IL  (3-1)

VALLEY – (1)

1985  Dave Brown  167# draw Chris Barnes OK  (7-7)

WARRIOR RUN – (2)

1978  Mike Litzelman  105# won Hugh Bates MI  (F 1:16)

2006  Jason Guffey  112# lost Mark Kist IA  (5-2)

WASHINGTON – (3)

1977  Tom Diamond  119# lost Randy Lewis SD  (18-4)

1981  Tom Wilt  126# lost George Patterson IL  (5-3)

1994  Chris Tarr  119# lost Justin Breeden OK  (Inj Def 0:49)

WAYNESBORO – (1)

1985  Kurt Bowman  155# lost Eric Messner OR  (9-8)

WAYNESBURG – (6)

1979  Dave Stewart  98# lost Steve Werner MN  (6-5)

1980  Joe Throckmorton  126# lost Greg Peery MD  (8-5)

1981  Doug Haines  145# won Paul Bartolone OH  (9-5)

2004  Coleman Scott  125# won Jordan Crass WI  (16-9)

2005  Corbin Semple  171# lost Rick Scott NY  (8-5)

2015  A.C. Headlee  132# lost Jared Prince FL  (6-4)

WEST BRANCH – (1)

1997  Rob English  125# lost Jesse West IA  (F 5:46)

WEST GREENE – (1)

1994  Gary Whyte  145# lost Clint Musser OH  (TF 20-5, 4:48)

WHITEHALL – (1)

2002  Christian Franco  140# lost Andy Simmons MI 3-2

WILLIAM ALLEN – (1)

1987  Scott Hovan  145# lost Todd Chesbro OK  (11-3)

WILLIAMSPORT – (1)

1990  Matt Neenan  275# won Jason Bingaman MI  (5-2)

WILSON (WEST LAWN) – (2)

1982  Mike Rudolph  138# won Steve Randall IA  (10-9)

1986  Steve Schannauer  Hwt# won Trent Barnes CA  (11-5)

 

WILSON AREA – (3)

1997  Bryan Klass  130# lost Chad Erickson MN F 3:26

2002  Jeremy Hartrum  112# lost Sam Hazewinkle FL  (14-10)

2002  Corey Garis  119# lost Christian Staylor VA  (8-2)

WYALUSING – (1)

2005  Matt Fisk  125# lost Troy Nickerson NY  (2-1)

WYOMING SEMINARY – (2)

2011  Terrance Jean-Jacques  285# lost Don Logendyke MN  (3-2)

2013  Eric Morris  182# lost Domenic Abounader OH  (1-0)

WYOMING VALLEY WEST – (2)

1979  John Brennan  105# won Randy Pryor WV  (10-2)

2006  Trevin Cowman  275# won Kenny Lester FL  (5-2)

WYOMISSING – (1)

2011  Nick Hodgkins  145# won Alex Dieringer WI  (7-2)

YORK VO TECH – (1)

1986  Mark Banks  155# lost Dan Russell OR  (17-9)

YOUNGSVILLE – (1)

1988  David Fehlman  119# won Dusty Fix CO  (F 4:24)