e500c39d3f5ed6cdb4bf1e06e8549ebcThe 2014 NCAA Division I Brackets have been released. As usual Pennsylvania wrestlers occupy a large portion of the qualifiers. 25 former Keystone State wrestlers are seeded in the top 15 – including two #1 seeds  as Mitchell Port (Bellefonte Area) from Edinboro is #1 at 141 lbs. and Jimmy Sheptock (Northampton Area) of Maryland is #1 at 184 lbs. In total 63 former Pennsylvania wrestlers will be making the trip to Oklahoma City for the big dance.

 

Quick Facts:

PIAA Class AA Qualifiers:  17

PIAA Class AAA Qualifiers:  42

PA Prep Qualifiers:  4

 

Qualifiers by PIAA District:

District 1:  4

District 3:  16

District 4:  4

District 5:  1

District 6:  4

District 7:  12

District 10:  3

District 11:  14

District 12:  1

 

PIAA Teams with most NCAA Qualifiers:

Cumberland Valley:  4

Northampton Area:  3

Central Dauphin:  3

 

Full Brackets here!

 

125 lbs.

Nick Roberts (OHST) 27-14 – North Star High School

David White (BING) 26-11 – Athens Area High School

(3) Nicholas Megaludis (PSU) 26-3 – Franklin Regional High School

Darian Cruz (LEH) 23-7 – Bethlehem Catholic High School

Corey Keener (CMU) 19-12 – Blue Mountain High School

(15) Anthony Zanetta (PITT) 20-9 – Keystone Oaks High School

 

133 lbs.

(16) Mackenzie McGuire (KSU) 27-13 – Upper Saint Clair High School

James Gulibon (PSU) 17-13 – Derry Area High School

Devon Lotito (CP) 22-9 – Bethlehem Liberty High School

Shelton Mack (PITT) 24-9 – Meadville Area High School

Gregory Rinker (AF) 19-11 – Northampton Area High School

(6) Mason Beckman (LEH) 24-3 – Reynolds High School

(2) Aaron (A.J.) Schopp (EDIN) 31-1 – Tyrone Area High School

 

141 lbs.

(1) Mitchell Port (EDIN) 26-0 – Bellefonte Area High School

Laike Gardner (LEH) 17-8 – Biglerville High School

(16) Joseph Spisak (UVA) 19-12 – Boiling Springs High School

(9) Evan Henderson (UNC) 33-6 – Kiski Prep School

Colin Johnston (WVU) 28-8 – Canon-McMillan High School

Shyhiem Brown (MARY) 19-8 – Central Dauphin High School

(12) Richard Durso (F&M) 34-3 – Malvern Prep High School

Josh Dziewa (IOWA) 25-8 – Council Rock South High School

(3) Zain Retherford (PSU) 29-1 – Benton Area High School

(7) Zach Horan (CMU) 30-4 – Nazareth Area High School

Daniel Neff (LH) 31-8 – Solanco High School

 

149 lbs.

Michael Depalma (KSU) 24-18 – Jeannette High School

Bryce Busler (BLO) 18-7 – Cumberland Valley High School

James English (PSU) 11-5 – Central York High School

Mike Racciato (PITT) 22-13 – Pen Argyl High School

(11) Joshua Kindig (OKST) 20-8 – Blue Mountain High School

(15) Mitchell Minotti (LEH) 22-8 – Easton Area High School

 

157 lbs.

Tristan Warner (ODU) 19-11 – Cumberland Valley High School

(13) Dylan Alton (PSU) 18-5 – Central Mountain High School

Austin Sommer (DREX) 14-13 – Northampton High School

Austin Matthews (CLA) 22-7 – Reynolds High School

Joseph Napoli (LEH) 12-3 – Cumberland Valley High School

 

165 lbs.

Jacob Kemerer (LH) 22-8 – Hempfield Area High School

John Staudenmayer (UNC) 14-12 – Plymouth Whitemarsh High School

Casey Kent (PENN) 19-7 – LaSalle College High School

 

174 lbs.

Tony Dallago (ILL) 20-11 – Central Dauphin High School

(9) Elliot Riddick (LEH) 23-10 – Bethlehem Catholic High School

Pete Renda (NCST) 27-9 – Brandywine Heights Area High School

(4) Michael Evans (IOWA) 25-4 – Cumberland Valley High School

(7) Tyler Wilps (PITT) 28-5 – Chartiers Valley High School

(10) Mike Ottinger (CMU) 25-5 – Parkland High School

 

184 lbs.

(1) Jimmy Sheptock (MARY) 28-0 – Northampton High School

Jonathan Fausey (UVA) 15-9 – Line Mountain High School

Clint Morrison (RID) 18-4 – Cedar Cliff High School

Fred Garcia (LH) 24-7 – Ringgold High School

(11) Lawrence Thomas (PENN) 25-8 – Central Catholic High School

(10) Kenny Courts (OHST) 29-7 – Central Dauphin High School

(2) Edward Ruth (PSU) 29-1 – Susquehanna Township High School

 

197 lbs.

Zach Nye (UVA) 20-9 – East Pennsboro High School

John Bolich (LEH) 16-13 – Upper Moreland High School

Nick Bonaccorsi (PITT) 21-12 – Bethel Park High School

Brandon Palik (DREX) 20-7 – Saucon Valley High School

 

285 lbs.

Joe Stolfi (BUCK) 33-6 – Souderton High School

Anthony Vizcarrondo (WVU) 19-18 – Wyoming Seminary Prep

Dawson Peck (CHAT) 20-5 – Chambersburg Area High School

(12) Spencer Myers (MARY) 23-4 – Selinsgrove Area High School

Justin Grant (BLO) 30-6 – Easton Area High School

(14) Jonathan Gingrich (PSU) 22-8 – Bald Eagle Area High Schol

(6) Michael McMullan (NW) 13-4 – Wyoming Seminary Prep

Patrick Tasser (PITT) 17-9 – Belle Vernon Area High School